TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Çaltıcak Avlak Yeri İncelemesi

Küçük Çaltıcak

Antalya Konyaaltı beldesine bağlı, limanı,koyları ve sıçan adasını bünyesinde tutarak oltacıları kendisine çekmeyi başarmış güzide bir yerimizdir.

Çaltıcak Mera www.avlakyeri.com

Antalya sahillerinin en verimli Avlak Yerlerinden biridir burası Özellikle Küçük Çaltıcak ile Beldibi arasında kalan kıyı şeridi çok güzel meralara sahip. Şimdi olta atabileceğiniz yerlere bir göz atalım. Mesela Küçük Çaltıcakdaki Sıçan Adası ve onun tam karşısında Liman var. İşte o liman mendireğinin uç kısmında olta atan birçok balıkçı görürsünüz. Özellikle sabah suyunda Levrek ve Turna yakalanıyor. Kefalciler ise daha çok teknelerin giriş yaptığı kısımdan avlanırlar. Bırakma tabir edilen avlanma modelini limanın sağındaki alandan yapmak daha mantıklı. Sahili taşlık ve bu yapı suyun 20-25 metre ilerisine kadar gidiyor. Ama genel anlamda balık bulunan bir bölge. Oltanızı derinliğin başladığı 30 metreden itibaren ileriye doğru atmalısınız. Yem Boru Kurdu olursa daha verimli olacaktır. Gündüzleri bol miktarda Sokar ve Balon balığı olsa da akşam suyundan itibaren bu balıklar yerini Mırmır, Karagöz ve ara ara Çupra'ya bırakıyor. En verimli zamanları nisan ve mayıs ayları. Levrek ve Turna için ise eylül sonrası daha bereketli. Yukarda olta atmanız gereken yerleri haritada işaretledik.

Sıçan adası ise kayalık bir alan olduğundan daha çok şamandıralı takımlar kullanılmalı. Ayaktaşı ve Stopper ile derinlik iyice hesaplanılıp o şekil atılırsa balık avı bereketli olacaktır. Ama biz daha çok bot veya tekne ile ada çevresinde avlanmanızı tavsiye ediyoruz. Limanın açıklarında adaya yaklaşırken çok iyi bir Kerteriz var. Buranın altı hafif kayalık olduğundan her daim balık çıkabiliyor. Tabi nispeten küçük balık var ama küçük balık varsa büyük balıkda vardır prensibiyle beklerseniz iri Mercan, Karagöz, Lahos, Mırmır ve Levrek alabilirsiniz. Ayrıca Sokar ve Balon balığıda burada bol bulunur onuda hatırlatalım. Tam yerini haritada belirttik. Umarız bulabilirsiniz.

Büyük Çaltıcak

Büyük Çaltıcak Plajının sol tarafında kalan ağaçlık taşlık bölgenin sualtı oluşumu dip balıklarının beslenmesi ve korunması açısından son derece müsait bir alan.Bazı dalgıç arkadaşlarla yaptığımız sohbetlerde dip kısmın büyük kayalar ve mağaralarla çevrildiğini ve bir çok yerde çok iri balıklar gördüklerini söylediler.Zaten zıpkıncılarında sürekli avlandığı bir bölge burası.Oltacılar ise biraz dikkatli olmak zorundalar.Çünkü taktırma sorunu mutlaka yaşanacaktır.Biz daha çok bu alanda At-Çek rapala ya da LRF yöntemini öneririz.dalga köpüklerinin arasından tek iğne ve kurşunsuz kasnakla sargoz ve karagöz yakalama şansınızda var.Tabi kaya balıklarından fırsat bulabilirseniz.Bu bölgenin ilerisinde Beldibi var ama o bölgeyle ilgili bir bilgimiz olmadığından şimdilik birşey yazamıyoruz.Aşağıda anlattığımız yerler ile ilgili resim ve videoları paylaştık.Daha fazla bilgi için FACEBOOK SAYFAMIZI ziyaret edin

KONYAALTI ÇALTICAK AVLAK YERİ RESİMLERİ
c1
c2
c3
c4
c5
g1