TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Konyaaltı Avlak Yeri İncelemesi

Konyaaltı Plajı

Antalyada Muratpaşa bölgesine geldiğinizde illa ki bu bölgeyi ziyaret etmek isteyeceksinizdir. Oldukça büyük bir plajı ve denizine akan Boğa Çayı ile Amatör Kıyı Balıkçılarının devamlı avlandığı bir yerdir burası. Ayrıca kıyı boyunca belediyelerin plaj büfeleri sayesinde avlanırken uygun fiyatlara çayınızı kahvenizi içip sonra tekrar devam edebiliyorsunuz. Bu anlamda diğer plajlara nazaran eşsiz bir yer Konyaaltı Plajı.

Konyaaltı Plajı Mırmır Avı

Konyaaltında kıyıdan avcılık artık eskisi kadar bereketli olmasada yine de bir çok Amatör balıkçının olta salladığı ve merasında bir çok balık barındıran bir bölgedir burası. Plajı sol taraftaki limanlardan başlayıp sağ tarafta bulunan falezlere kadar uzanır. Mesafe o kadar uzundur ki yürüyerek bir başdan bir başa yaklaşık 2 saatte gidersiniz. Bu hatayı ben yaptığım için size zamanı kesin dille söyleyebilirim. Sırtımda çanta elimde olta ile hem balıkçılarla konuşup hemde balık avlayarak video çekimimi tamamladım. İzlemek istersenizde aşağıda paylaştım. Hem böylece bu bölge hakkında detaylı bilgi edinmiş olursunuz. Bu plajda özellikle gündüzleri bol miktarda balon balığı çıkıyor. Zaten bu balık bilindiği üzere koca akdenizi kaplamış durumda. Akşam üzerine doğru yavaş yavaş kaybolup yerini Sokar Balığı ve Mırmır Balığına bırakıyor. İyi bir balık alabilmek için oltanızı 60-70 metrelere atmanız şart. Kıyılara yaklaştıkça harami balıklar zaten anında yeminizi hiç ediyor. Bu nedenle Surf Kamış ve 75 gr kurşun kullanın. Yem sorunuda yok. Plajın arka tarafındaki yolda av marketler var. Orada çok çeşit yem bulabiliyorsunuz. Ben Kasım 2014 de bu bölgedeydim. Bir bardak Teke ve bir adet Boru Kurdu aldım. Fiyat 9 tl. Tabi İzmir bölgesine göre biraz pahalı. Zaten dikkat ederseniz buradaki balıkçıklar genellikle yem olarak Tavuk göğsü kullanıyorlar. Nedenini sorduğumda da Mırmır için en iyi yemin bu olduğunu söylüyorlar. Kendi adıma söylemem gerekirse Mırmır için en iyi yem Boru Kurdudur. Tabi balık yakalanabiliyorsa söylenecek birşey yok.

Plaja akan Boğa çayı Amatör balıkçıları etrafında toplamış. Kimi Kefal için Dip Kıbrısı atarken kimi de Levrek ve Baracuda için Jig atıyor. Bende bir kaç arkadaş Surf kamışla uzak atış yaptım. Gelen balıkların çoğu Balon ve alınamayacak küçüklükde Mırmır oldu .Oranın müdaimi balıkçı arkadaşlar iri Mırmırların gece yaptığını söylediler. Ama ben Teoman arkadaşımın burada sabah suyunda iri mırmırlar aldığını biliyorum. Kanıt olarakda geçen mayısda çekilmiş resimleri aşağıda paylaşıyorum. Demek o gün orada iri balık bize nasip değilmiş. Yalnız bölgede özellikle çayın denize aktığı yerde bol miktarda Kefal var. Bunu zaten etrafta görebiliyorsunuz. Sonuç olarak bu devasa uzunlukdaki plajda olta atılacak yerler su ile buluşan bir kaç çayağzının civarları olmalı. Mırmır ve Çupra için uzun atışlar yapılmalı ve balon balıkları takımları kestiği için yedek takımlar getirilmeli. At-Çek yapmak şart. Bölgede Levrek ve Baracuda çıktığını biliyoruz. Taze sardalya kullanırsanız daha iyi verim alırsınız.

Falez Hotel Önü

Varyant diyede anılan bir bölgedir. Konyaaltı plajının son bölümü yani falezlerin yanıdır. Tarihi olgular bulunduğu için yüzlerce insanın geldiği bu bölgeden aşağı yürüyerek Avlak Yerine gelebiliyorsunuz. Suyun altı kırmak taşlık olsada bazı setler yüzünden oltalar takılabiliyor. At-Çek için mükemmel bir yer diyebilirim. Dalgıçlarla yaptığım sohbette su altında Barakuda(Turna), Levrek ve Sargoz olduğunu ve zaman zamanda Çupra aldıklarını söylediler. Zaten meranın yapısı bu balıkların bulunması için müsait. Sahil kısmına yürüdükçe suyun altı kumluk oluyor. Burda da haliyle Mırmır çıkıyor. Konyaaltına gelirseniz mutlaka burada olta atın. Balık çıkabilen bir alan ve ayrıca görsel olarak da muazzam bir yer. Olta takımınız hafif kurşun ve tek çengel çelik iğne üzerine olmalı. Ayrıca Şamandıralı sistemlerde deneyebilirsiniz. Videoda bu yer ile ilgili görüntüleri ayrıntısıyla yayınladım. İzlerseniz mutlaka bu Avlak Yeri hakkında bir fikriniz olacaktır. Alttada bölgenin haritasını görüyorsunuz.

Konyaaltı Limanı

Farez Hotel nasılki plajın sonuysa Limanlarda plajın başında kalan bölgedir. Balık Avı için çok müsait bir alan olma özelliğine sahip. Çünkü av çeşidi bakımından son derece uygun bir merası var. Haritada kırmızı dairelerle olta atacağınız yerleri işaretledik. Bu alanlar Levrek, Mırmır, Çupra ve Kefal alabileceğiniz son derece güzel yerlerdir. Bana kalırsa Konyaaltının en bereketli yeridir. Mendireğin burnu çok iri kefaller yapar. Zaten bunu çıplak gözle bile görürüsünüz. At-Çek yaparak Levrekde alan arkadaşlarımız çok. Ayrıca sağ tarafta kalan sahil kısmıda Mırmır yakalamak için çok müsait. Zaten plajda diğer balıkçılarla fikir alışverişi yaptığınızda çoğu size bu bölgede avlanmanızı söyleyecektir. Altta bu limanın Avlak Haritasını ve resimlerini yayınlıyoruz. Soru ve Görüşünüz olursa bize FACEBOOK ADRESİMİZDEN ulaşabilirsiniz.

KONYAALTI AVLAK YERİ RESİMLERİ
k1 BOĞA ÇAYI
k2BOĞA ÇAYI
k3KONYAALTI PLAJI
k4KONYALTI MIRMIR
k5FAREZ OTEL ÖNÜ
k6FAREZ OTEL ÖNÜ
k7KONYAALTI LİMANI
k8KONYAALTI LİMANI
k9KONYAALTI LİMANI
Konyaaltı limanının avlak haritası...
Konyaaltı Limanı Avlak Bölgesi