TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Kazıklı Kıyı Avı Mera İncelemesi

Kazıklı Koyu

Kazıklı, Ege'nin bilinen önemli Mera alanlarından biridir. İsmi devamlı Çupra Balığı ile anılır. Çünkü burada bulunan balık çiftlikleri ve bu çiftliklerin yakınlarına yapılan turlar sayesinde çoğu Amatör Balıkçı evlerine bol miktarda Çupra yakalayarak gider. Tabi yakalanan balıklar ya çiftlik kaçkını yada suni yem yiyerek beslendiklerinden tadı orjin Çupralardan farklıdır. Ama farketmez sonuç balık avlamanın zevkine varmaksa hangi tür balık gelirsede aynı zevki almak gerekir.

Kazıklı Avlak Yerleri

Kazıklı koyuna gitmek biraz meşakatli bir yol kat etmenizi gerektirir. Genelde Akbük üzerinden arabayla 15 dakikalık mesafededir. Yol üzerinde market lokanta veya yemci falan olmadığından buraya gelirken hepsini tedarik etmeniz gerek. Birçok amatör balıkçı genelde turlarla avlanmak için buraya gelir. Fakat Kazıklının koyları Kıyı Avı için güzel meralara sahip iken buralarda kamp kurmak bizim için daha çok heyecan verici olur.

Burada hedef Çupra ise geçit zamanı dediğimiz aylarda buraya gelmek daha mantıklı. Bu aylarda genellikle mayıs haziran ve ekim kasım aylarıdır. Diğer zamanlarda da Çupra çıkar fakat çok bereketli olmayabilir. Ama kazıklının balık menusu sadece Çuprayla sınırlı değil. Levrek, Turna, Mırmır, Kefal, İsparoz ve Sargozda bu bölgede avlanabilen balıklardır. Bizim avlakyeri.com ekibi olarak tespit ettiğimiz 2 yer var. İlki gürçamlar dediğimiz koyun çıkış kısmında bulunan sahilin yanındaki çam ağaçlarının altı. Tabi buraya gidiş biraz çetrefilli. Yolunuzu şaşırıp kaybolma riskide var. En iyisi yanınızda bir bilenle gitmek. Burada ağaçlık alan olmasından dolayı sinek böcek gibi haşereler çoktur. Bunun için yanınıza sinekkovar ve amonyak almayı unutmayın. Burdan olta atmaya müsait kayaların üstünden avlanabilirsin. Yem Borukurdu, Mamun, Madya ve bulabilirsen kum yengeci olmalı. Avlandığınız yer kayalık fakat suyun içi kumluktur. Olta takılma riski olmadığından 2 li veya 3 lü takımlar yapabilirsin. Misina olarak 0,30 mm (kaliteli olacak) , iğne olarak da 4-5 no kısa pala iğneler kullanabilirsin. Hedefin Levrekse iğne uzun pala olmalı. Burda yakalayacağın ufak balıkları iğnelere geçirip Levrek avlama şansında var. Unutmadan şunuda belirteyim. Dediğim yerde ses yankı yaptığından balıkları ürkütür. Burada sessiz olmak balık yakalamak açısından çok faydalıdır. Birde gece avı yapacaksanız denize ışık tutmamanız gerekir. En verimli olduğu saatler sabah saatleridir. Bu bütün Kazıklı Koyu için geçerlidir.

Gümüşkent Sitesi

Buradaki ikinci avlağımız ise karşı tarafta aslında nispeten ulaşımı kolay bir yerde. Gümüşkent sitesine gelmeden yaklaşık 40-50 metre geride teknelerin yanaştığı iskelerin ilerisindeki çamlık bölgeler. Buradan oltanızı koy'un ortasına doğru atıp bekliyorsunuz. Özellikle sabah suyu bu avlakda verimli. Yalnız haftasonu ise Gürçamlar bölgesine göre daha gürültülü bir alan. Ama ulaşımı kolay ve olta takılma riski olmadan av yapabiliyorsunuz. Haritada zaten her iki avlağında yerini gösterdik. Aşağıda da resim ve Kazıklıda yapılan avların videoları paylaştık.

Daha birçok mera bulabilirsiniz fakat biz denenmiş ve balık çıktığını bildiğimiz yerleri size anlattık. Yoksa genel anlamda koyda otluk bölgeye iğnenizi düşürmediğiniz sürece ve havanın, akıntının sürprizleri olmazsa balık yakalamamanız için bir neden yok. Çünkü burada 1-2 knot havalar balık pek vermez. Birde ters akıntı varsa oltanızı toplayıp gidebilirsiniz.

KAZIKLI KOYU AVLAK YERİ RESİMLERİ
KAzıklı Koyu Gürçamlar Merası
Kazıklı Koyu Gümüşkent Balık Avı