TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Darboğaz Balık Avı Avlak Yerleri

Darboğaz

Bir tarafı Yunan adası olan Samos, öteki yanı ise eşsiz güzellikteki Millipark ve arasında kalan Darboğaz. Gerçekden gidip görülmesi gereken en azından bir olta atıp keyfinin yaşanması gereken yerler buralar.

Darboğaz Görünüm

Darboğazın akıntısı çok güçlüdür. Normal bir Zodyak ile suyun üstünde durmak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden de yüzlerce insan tekne kiralayarak bu bölgeye Antenli Mercan yakalamak ümidiyle gider. Tekneler Kuşadasından kalktığı için buraya gelmek hem uzun zaman alır hemde pahalıdır. Kişi başı 125 tl civarı bir paradan bahsediyoruz. Bunun yemi olsun yol masrafı olsun ıvır zıvırı olsun neredeyse yaklaşık 200-250 tl gibi bir para harcarsınız. Peki buna değecek kadar balık tutarmısınız o tartışılır. Çünkü birbirine yakın mesafeden atışlar yaptığınızdan ve akıntıda yoğun olduğundan oltalar karışır. Onları çözmek ile uğraşmak tekrar oltayı suya atmak falan derken canınız biraz sıkılabilir. Birde tabi turlar tarafından sanki herkes kişi başı 5 kilo antenli mercan yakalıyor izlenimi vererek iştah kabartmakda cabası. Bu turlara katılmış biri olarak şunu söylerebilirim ki 3-4 arkadaş ufak bir tekneyle yapılmış bir av ortamı bundan çok daha iyidir. Fakat ben Antenli mercan tutmak bir yandanda o güzellikleri görmek istiyorum derseniz buna hiçbirşey demeyiz. Çünkü başdada belirttik mutlaka görülmesi ve bir olta atılması gereken yerdir Darboğaz.

Bu bölgede kıyı avcılığı nasıldır derseniz henüz tam olarak belirleyemedik diyebiliriz. Çünkü Miili park Yunan adasına doğru olan girişi askeri sebeplerden kapanmış. Yoksa o bölgede inanılmaz güzel Avlak Yerleri var. Doğanbey tarafından sızarmıyız diye bakıyoruz henüz bir yol bulamadık. Hal böyle olunca Milli park içindeki koylar kalıyor geriye. Bu konuyu Davutlar bölümünde anlattık. Ordan bakabilirsiniz.

Olta Seçimi

Dediğimiz gibi akıntı yoğun. Bu nedenle ağır kurşunlar kullanmanız gerek. Buda bizim Darboğazın sevmediğimiz tarafı. Çünkü 150 gr kurşunlar bile yeri geliyor yetmiyor o zamanda 200-250 gr kurşun takıyoruz o zamanda balıkların vuruşlarını hissetmiyorsunuz. Zaten derinlik en az 50-60 metre. Tatsız bir durum açıkcası. Bazı zamanlar akıntının çok az olduğu anlar yakalıyorsunuz işte o zaman ordaki balık avının keyfine doyum olmaz. Balıklar iri gelebileceğinden makineniz mutlaka kaliteli olmalı yoksa kilitlenir kalır balıkta haliyle kaçar gider. İğne olarak uzun pala F955 no 2 olması yeterli. Misina olarak ya 0,40mm Asso Florocarbon kullan yada ip misina kullan. Tavsiye edeceğimiz tabi ki ip misinadır fakat hem pahalıdır hemde karıştımı kolay kolay çözülmez. Kamışdan ziyade Kasnak ile avlanmak bu bölgede daha avantajlı. Ama eldiven giymen şart. 800-900 gr'lık iri balıklardan bahsediyoruz. Elini kesmemen mümkün değil. Darboğaz hakkında size şimdilik söyleyebileceğimiz bunlar. İlerde burayla ilgili kıyıdan nasıl av yapılır bilgisini iyice araştırdıkdan sonra sizinle paylaşıcam. Şimdi size Darboğazın resim ve videolarıyla başbaşa bırakıyoruz. Daha fazla bilgi için Facebook Sayfamızı ziyaret edin.

DARBOĞAZ BALIK AVI RESİMLERİ