TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Erdek Kıyı Avcılığı ve Mera Bölgeleri

Balıkesir, Erdek

Erdek çok güzel bir yer. Özellikle Amatör balıkçılar için uygun mera alanları var. Tabi son yıllara nazaran Gırgır ve Trol katliamları yüzünden balık çeşitliliği bakımından önemli bir düşüş olsada Erdek Belediyesi, Ege Üni.Su Ürünleri ve Erdek Balıkçılar Derneğinin ortak girişimleriyle yaklaşık 350 adet Yapay Resif deniz içeirisine konuldu. Aynı uygulama Ocaklar İlçesinde de yapıldı. Böylece sualtı doğal yapısı korunmuş oluyor. Balıkların üremesi gerçekleşiyor ve Yapay su yuvaları sayesinde Trolcülerde av yapamaz hale geliyor. Her yerde böyle uygulamaları görmek dileğiyle diyelim.

Erdek Avlak YErleri

Aynı zamanda Erdek'de Temmuz 2014 Türkiye Zıpkınla Balık Avlama Yarışması düzenlendi. Alkoz Adası civarında yapılan bu aktivetede Bursa Alternatif spor takımı galip geldi. Bizde bu sayede 2014 de Erdek'de ne tür balıkların gezdiğinide öğrenmiş olduk. Yapılan avlar içinde çok büyük Orkinoslar, Akyalar ve Levrekler vardı. Bunu yanında Kefal, Sargoz, Mığrı ve Çatalkuyruk bol bulunuyordu. Bunlara birde Lüfer Ailesi eklenince gerçekten iyi bir av merası diyebiliriz.

Size şimdilik bu bölgede bildiğimiz 3-4 Avlak Yeri tanıtımı yapıcaz. Birincisi tabi ki Narlı tarafı. Burası bu bölgenin en çok tercih edilen Avlak sahalarına sahip. Daha sonra Erdek Merkez ve Ormanlı Köyü (Şeytanköy) gelecek. Fazla sıkmadan hemen incelemelere başlayalım.

Erdek Yapay Resifler www.avlakyeri.com
Erdek Tavşan Adası

Erdek Feribot limanı özellikle iskele kısmı av için çok müsait. Önü derin olduğundan Kaşık veya Rapala ile Lüfer avlama şansınız var. Aynı zamanda İstavrit-Kefal-Zargana devamlı yakalanan balıklar. Uzak atışlarda ise İspari, Mırmır, Karagöz ve Kalkan Balığıda av verebilmekte. Zaten Erdek'de Kalkan Avına olan ilgi çok eski yıllara dayanıyor. Balık eskiye nazaran azalsada yine aynı ilgi devam etmekde. Bu konuya ilerleyen bölümlerde değineceğiz. Şimdi diğer meralara geçelim.

Narlı Beldesi

Erdek ilçesinin Paşalimanı Adasına en yakın bölgesi Narlı'dır. Avlak Yeri olarakda size tavsiye edeceğimiz yer Narlı Liman İskelesi ve burun kısmıdır. Liman mendireği mesela aynı zamanda bir boğaz görevi görür. Suyu derin ve akıntısı bol olan bu mendirekte zaman zaman balık sürülerinin geçtiğini görürsünüz. Gerçi sürülerin başındakiler içgüdüsel olarak belli bir yere gidiyorlarsa sizin onlara karşı yapacağınız av çabaları maalesef sonuçsuz kalır. Hatta dönüp bakmazlar bile. Bunun nedeni o sırada ufak bir göç halindedirler ve sürüye uymak zorundadırlar. Ancak yemlenmek için durduklarında avlamak mümkündür. Eğer öyle bir an yakalarsanız unutamayacağınız bir av günü geçireceksiniz demektir. Aynı ardarda Gopez veya Sardalya çekiyormuş gibi bu sürünün balıklarını toplayabilirsiniz. Bu yüzden bu mendirekler At-Çek avı içinde uygun alanlardır. Özellikle sabah suyunda Levrek almamanız için bir sebep yok. Yemli takımlarla ise en çok yakalanan balıklar İzmarit-Kefal-Zargana ve İstavrittir. Uzak atışlarda Mırmır-Lidaki ve Karagözde bunlara katılır. Lüfer zamanı Kaşık ve Rapala ilede Sarıkanat yakalayabilirsiniz bu bölgede. Burda Zargana için Zargana topunun altına bağlanan Çapariler iyi iş yapıyor.

Narlı burnu ise kısmen kayalık alanlardan oluşur. Yan tarafı kumluktur. Birbirlerine yakın olmalarına rağmen kumluk alanda avlanırsanız ekseriyetle Mırmır, Lidaki ve İsparoz avlarsınız. Bunlara Kalkan Balığı da eklenebilir. Çünkü Kocadağ Yarımadasında Kalkan avı sıklıkla yapılmaktadır. Orda konuştuğumuz yerel halktan amcamız bize buralarda yıllar önce dev gibi Kalkanların yakalandığı ama artık bu Trol ve Gırgır katliamından sonra ancak ufaklarını yakalayabildiklerini söyledi. Hemen hemen her yörede duyduğumuz şikayetler. Sinirlenmemek elde değil ama belli başlı organizasyonlar yapıp bu katliamı durdurmak için çalışanlara desteğimizi vermeye devam edeceğiz. Evet kumsalda gece avı hem kalkan hemde Mırmır avı için daha olumlu diyebiliriz. Kayalıklardan ise gene bu bölgelerde çok çıkan Eşkina ve Karagöz yakalama şansınız var. Levrek içinde sabah suyunun daha iyi olduğunu bir kez daha belirtelim.

Narlı Limanında bir diğer sıkıntı ise buranın lüx yatlar yüzünden Amatör Balıkçılara yasak olması. Yani insanların kafa dinlemek için attığı 2-3 oltaya, neden yasak getirilir anlamış değiliz. Gerçi çekilen tellerden bir yol açılmış. Çaktırmadan da olsa oltacılar av yapabiliyorlar. Genel olarak toparlamak gerekirse, bu saydığımız meralar yaz kış av verebilen ender yerlerden biridir. Kış soğukları her ne kadar Mırmır-Çupra-Karagöz gibi balıkları kıyıya yanaştırmasa da Levrek-Eşkina-Mığrı ve İsparoz yakalama şansınız var.

Erdek Narlıköy Avlak Haritası
Ormanlı Köyü (Şeytanköy)

Kapıdağ Yarımadasının Erdeğe bağlı, neredeyse 1 km kumluk sahili olan şirin bir köy. Her yaz gelen turistlerin pansiyonlarda kaldığı ve zaman zaman yer bulamadığı için geri döndüğü, geri dönmeyenlerin ise yanında getirdikleri oltalarla av yaptıkları bölge. Bazende bizim gibi yeni avlak yerleri keşfetmeyi seven kampçılarda gelmiyor değil...İşin Balık Avı kısmına gelince, genel anlamda yaz ayları verimsiz geçer. Ne zaman ki Eylül gelir ufak ufak hareketlenmeler başlar. Mırmır-Lidaki-Tekir-İsparoz-Karagöz kıyılamaya başlayıp sualtına canlılık getirirler. At-Çek için ise Aralık ayı devamında denemeler yaparsanız bol miktarda avlamanız sürpriz olmaz. Çünkü burda tatlısu kaynağıda olduğundan Kefalde boldur. Hemen suyun denize döküldüğü alanın 10-15 metre ilerisine Dip Kıbrısı yaparak Kefal Avı yapabilirsiniz. Aynı şey Levreğe Spin Avı içinde geçerlidir. Böylece baktınız kumsalda tık yok hemen Kefal'e yönelin.

Koyun sağ ve sol yanında kayalıklara doğru giden ağaçlık dağlar görüceksiniz. Sağ kısıma gitmek biraz meşakatlidir o yüzden sol taraftan burna doğru giderseniz. Eşkina(Granyöz)-Karagöz-Sargoz-Hanos alma şansınız mutlaka var. Yalnız Şamandıralı takımlar kullanmanız gerekli. Çok taktırma sorunu yaşıyorsunuz. Ama Şeytan Oltası dediğimiz tek iğneli ve sadece Kıstırma Kurşun takarak yapılan avlar başarılı olabilir. Zaten bu av biçimi Sargoz ve Eşkina yakalamanın en güzel yöntemidir. Ayrıca uzak atış yaparak Çupra-Kalkan-Vatoz-Ahtapot-Kırlangıç alma sansınız var.

Ormanlı Koyu civarında daha bir çok av yapılabilecek koy var fakat oralar hakkında fazla bilgimiz olmadığından şimdilik bir şey yazamıyoruz.

Erdek Beton Sahili ve Seyitgazi Tepesi

Erdek Merkeze geldiğinizde limandan sonra olta atabileceğiniz en uygun yer beton sahildir. Zargana ve Kefal Balığının bol av verdiği bu yerde Mırmır, Levrek ve Lidakide yakalanan balıklar arasında. Uzun bir sahil. Demirlenmiş bol miktarda tekne var. Lüfer çıktığıda söyleniyor ama biz henüz şahit olmadık. Bu bölgede eğer Lüfer avı yapmak isterseniz Kurbağa Plajı yanında Seyitgazi Tepesi önündeki kayalık kısımlara gitmelisiniz. Yem olarak Hamsi ve Sardalya çok güzel iş yapar. Aynı zamanda burada Karagöz, Sargoz ve Eşkina balığınıda yakalayabilirsiniz. Suyun ön tarafları kayalık ilerleri kumluk ve kırma taşlıktır. Fakat bazı yerlerde taşlar bir set gibi dizilmiş. Bu yüzden oltalar o bölgeye geldimi sürekli takılır. Bir kaç boş atış yapıp yerlerini tespit edin. Daha sonra takımlarınızı bağlayabilirsiniz. Kurbağa kayalıklarından boş dönme ihtimali bizce çok azdır. Yolu biraz bozuktur dikkat etmek gerekir. Sağlık en önemli şeydir. Birde eğer botunuz varsa bu bölge ile Tavşan Adası arasında avlanabilirsiniz. Sualtında birçok kayalık bölge var eğer birini bulabilirseniz, Lüfer, Sarıkanat-Çatalkuyruk, Mercan, Eşkina ve Karagöz yakalamanız büyük ihtimal.

İlerleyen zamanlarda bu bölgeler hakkında daha da detalı bilgiler vercez. O bölgeye gidecek dostlarımız var. Gerçi Zıpkın Avı yapacaklar ama olsun. Denizdeki balık durumunu en iyi Zıpkıncılar bilir. Soru ve görüş bildirmek isterseniz bize E-mail veya Facebook Adresimizden ulaşabilirsiniz.

ERDEK BALIK AVI AVLAK YERİ RESİMLERİ
NArlı Limanı Avlakları
Erdek Ormanlı Köyü Sahili
Ormanlı Köyü Avlak Haritası
Erdek Liman İskelesi Balık Avı
Erdek Seyitgazi Kayalıkları Mera