TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Geyikli Yeniköy Balık Avlak Yerleri

Çanakkale, Geyikli

Geyikli, Çanakkale'nin İzmire doğru 60 km dışında Ezine ilçesine bağlı şirin bir beldemizdir. Bünyesinde sonradan kurulan arabalı vapur limanı sayesinden bölgeye gözle görülür bir canlılık gelmiştir. Balık Avı için ise uygun meralar olmasına karşın civarında bulunan Dalyan, Kumburun ve Yeniköy buraya göre daha verimli avlaklar diyebiliriz.

Geyikli Avlak Yerleri www.avlakyeri.com

Geyiklide olta atmak için sakin sahil kısımları mevcuttur. İlk olarak Denizkent Sitesi yanındaki çamlık alanı ele alalım. Burası kafa dinlemek ve geçit zamanları Çupra yakalamak için çok uygun bir Mera. Sahil taşlık ama su altı belli noktalardan sonra kumluk ve hafif eriştelik bir yapıya sahip. Surf kamışlarla 50-60 metre ileriye atarak ve 505 3-4 no iğnelerle Çupra alınabilir. Fakat bu iğne boyu gelebilecek İstavrit, İsparoz, Mırmır ve 200-250 gram civarı Lidakileri yakalayamayabilir. Bunlar için iğne boyunu 5-6 no kullanmak daha uygun olur. Yem olarak Mamun, Madya ve Akyem kullanın. Misina 0,30-0,35 mm işinizi görecektir. Bu saydığım takım bu çevredeki tüm sahiller için geçerlidir.

Bir diğer Avlak Yeri ise Odunluk İskelesi civarları. Burası demin ki meraya göre tamamen kumluk bir bölge. Zaten aralarındada uzak bir mesafe yok. Fakat biraz fark var. Nedir o fark?. Bu sahil biraz daha sığdır ve otluk alanı fazladır. Ayrıca iskele kenarları iyi Kefal yapar. Birde Mırmır nedense burada özellikle geceleri iyi av verir. 70-80 m civarı atışlar Mırmırla beraber Çupra ve İstavrit yakalamanızıda sağlar. Ara ara Melanur yakalandığıda olur. Burada otluk alanın biraz fazla olması ve tatlısuyun kısmende olsa denizle buluşması ile harami balıkların civarda dolaşması At-çek Levrek avı içinde av yapılabilmesini sağlıyor. Yalnız bu bölge Geyiklinin diğer sahilleri gibi fazla bereketli olmayan bir avlak. Bu yüzden biraz sabırlı olmanız gerekmekde. Ayrıca At-Çek için feribot limanınıda deneyebilirsiniz ama oralar kalabalık olduğundan yalnız avlanmak isteyenler için uygun değil.

Yeniköy Meraları

Burası Geyikli istikametine gelen Amatör Balıkçıların devamlı av yaptıkları bölgedir. Özellikle Yeniköy Limanı mendirekleri ve bu limanın sağında ve solunda kalan 2 ayrı yapıdaki meraların üstünden değişik şekilde av yapabilme şansınız var. İlk olarak limandan başlayalım...

Yeniköy Limanı özellikle At-Çek yaparak avlanan balıkçı arkadaşlarımızın sahtelerini alıp denemeler yaptıkları alandır. Mendirek üstünden kıyı taraflarına doğru atarak Levrek alma şansına sahipsiniz. Son zamanlarda burada yapılan Levrek avlarının raporları sürekli gelmektedir. Limanın iç kısımlarında da Kıbrıs ile Kefal alanlar var. Ara sıra Levreklerde görülüyor ama yakalanması bir hayli zor. Nispeten durgun bir su olduğundan balık pek yanaşmıyor. Daha çok daları yüksek sahteler denenmeli. Aynı zamanda mendirek üzerinden açık denize doğru yemli atışlarda yapabilirsiniz. Çupra-Mırmır-Sinarit ve hatta zaman zaman Sarıkanat avları yapılabiliyor.

Limanın sağ tarafında bulunan sahil ile kumluk bir alan. Klasik 3 köstekli bir takım kullanılabilir. Kurşun 75 gr, iğneler ise 4-5 no kısa pala ideal. Gündüzleri çok fazla minik Mırmır ve İsparoz var. Gece ise iri Mırmır yanında Kaba Lidaki ve İstavrit geliyor. Bu sahilde aynı zamanda limana kadar At-Çek yaparak bölgeyi komple tarayabilirsiniz.

Limanın solunda kalan taraf ise nispeten kayalık alanlar. Av yapmak zor ama yakalanan balıklar çok iri boyutlarda olabilir. Mesela İstavrit-Karagöz-Sargoz-Granyoz-Hanos ve Sarıkanat alma şansınız mevcut. Yalnız taktırma sorunu olduğundan Şamandıralı oltalar veya Gezer Kurşunlu tek iğneli takım kullanılmalı. Yem olarak Madya-Mamun ve Boru Kurdu iş yapacaktır. Birde dikkat edilmesi gereken şey de Yılan Balığı ve İskorpit'in geceleri bu bölgede çok çıkıyor olması. Bu yüzden dikkat etmekde fayda var.

Yeniköyde bizim bildiğimiz yerler burası. Avlakdan memnun kalmazsanız 2-3 km ilerdeki Kumkale civarıda iyi balık yapan meralara sahip. Oralarıda deneyebilirsiniz. Yukardaki bilgileri aşağıda resim ve videolarla destekledik.Soru veya Görüşleriniz için Facebook Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ÇANAKKALE GEYİKLİ AVLAK YERİ RESİMLERİ
Geyikli Feribot Limanı Mera
Geyikli Çamlık Merası
Geyikli Odun İskelesi BAlık Avı
Geyikli Yeniköy Limanı Avlak Yerleri
Geyikli Yeniköy Balık Avlak Haritası