TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Kilitbahir Kıyı Avı Mera Alanları

Çanakkale, Kilitbahir

Kilitbahir Çanakkale Boğazının uç kısmında bulunan, bol rüzgarlı ama bol balıklı Eceabat İlçesine bağlı bir sahil kasabasıdır. İnanılmaz güzel görüntüsü ve kıyıları ile balıkçıların en çok tercih ettiği bir yerdir. Çanakkale merkezin tam karşısında bulunan Kilitbahir'e gitmek için feribotla karşıya geçmek gerekir. Şahsi arabanızla giderseniz en son 2014 başında 30 tl gibi bir fiyatı vardı.

Kilitbahir İskele Balık Avı www.avlakyeri.com

Çanakkale'ye gittiğinizde mesela merkezdeyseniz ve sahilde olta atıyor ve birşey yakalayamıyorsanız size söyleyecekleri ilk şey karşıya geç olacaktır. Gerçektende iki taraf karşılıklı olsada Kilirbahir sahili Balık Avı açısından her zaman daha verimlidir. Zaten bu bölgeye gittiğinizde birde Lüfer zamanı başlamışsa kayalıklarda neredeyse yer bulamazsınız. Oranın yerli oltacıları dışardan gelenleri pek sevmediklerinden size ara ara lafta sokabilirler. Umursamayın. Amatör balıkçılık herkese her yerde açık bir spordur. Amacımız 3-5 balık tutup stres atmak değilmi?.

Kilitbahir kıyıları verimli derken abartmıyoruz. Bazı yerlerde bulacağınız bir sahil size aynı gece 5-6 çeşit balık verebilir. Şimdi bu sahil ve meraları inceleyelim.

Baykuş Feneri

Yukarda bahsettiğim 5-6 çeşit balığı yakalayabileceğiniz yerlerden biride Baykuş Feneri önündeki taşlık sahil. Sahil taşlık ama suyun altı kumluk ve hafif kırma taşlık bir alan. Gündüzleri kaya balıkları yanında iri Karagöz, Sargoz, Kaba Lidaki, İstavrit, İzmarit geçit başlamışsa Çinekop, Sarıkanat alabileceğiniz balıklar. Buranın sıkıntısı genelde rüzgarlı oluşu ve bazen oltaların takılmasıdır. Bir kaç denemeden sonra nerde takıldığını anlayıp önleminizi alıyorsunuz ama siz genede yedek takım getirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu bölgeden yapılan avlar genelde denizin 5 metre kadar içine girmiş kayalıklardan yapılır ve çoğu balıkçıda o kayalıkların ucuna kadar yürüyüp oradan olta atarlar. Gerçi Baykuş Feneri o yerlerden değildir. Kıyıdan rahatlıkla av yapabilirsiniz. Ayrıca ateş yakacağınız kamp kuracağınız bir alan burası. Yem olarak Akyem buranın vazgeçilmezidir. Çünkü Lüfer familyası en çok Canlı veya Salamura balıklarla yakalanır. Hedef Çupra, Karagöz gibi balıklarsa Mamun, Boru Kurdu'da işinizi görür. Ayrıca Mamun'la Çinekop ve Sarıkanatta yakalanabilir. Kısacası Baykuş Feneri çok güzel bir Avlak Yeri. Feribota kısmen uzak olduğundan bisikler veya motor sizi çok rahatlatacaktır.

Kale Önü ve Yat Limanı Kayalıkları

İlkbahar ve sonbaharda başlayan Lüfer ailesi akını İstanbul ve Çanakkalede tüm balıkçıları hareketlendirir. Kimi ticaret amaçlı kimi ise stres atma adına herkes bir yer bulup oltalarını atmaya başlar. Bu yerlerden biride Kilitbahir kalesi önündeki kayalıklar ve limanlardaki iskele mendirekleridir. Feribota yakın olması sebebiyle merkezden gelen herkes buralara konumlanır. Gerçekdende soğuk fırtına dinlemeden herkesin toplandığı bu bölgelerde yer bulmak büyük maharettir. Lüferin henüz gelmediği zamanlarda da balık çıkar tabi ki. Çupra-Karagöz-İstavrit-Sargoz-Eşkina-Levrek ve Kefal Kale ve liman çevresinde av verebilir. Tabi belli başlı olta takımları kullanmakda av sırasında fayda sağlar. Mesela kayalık kısımlarda oltalar sürekli takılır. Bu yüzden genelde şamandıralı takımlar kullanılır. Lüfer zamanıda Asansör Takım dediğimiz yapımı ve kullanımı ustalık isteyen oltalar tercih edilir. Bu takımı kısaca özetlersek misinaya sadece Kurşun takarak uzağa fırlatıyoruz. Daha sonra bir metrelik misinanın bir ucuna canlı balık diğerinede Klips takıp misinaya bağlayarak kurşuna kadar yolluyoruz. Aynı filmlerdeki hırsızların bir tepeden başka bir tepeye geçerken ip üstünde kaydıkları gibi...

Lüfer Avı için bir başka yöntem de Kaşık veya Rapala kullanmaktır. Buralarda dikkat ettik genelde balıkçı arkadaşlar Strike Pro marka sahteleri kullanıyorlar. Bunları uzağa atmak içinde sahteleri delip içine su dolduranlar bile var. Fakat bizim için herşeye rağmen Akyem her zaman Lüfer ailesi için en iyi yemdir. Olta takımı olarak da Lüfer ve Sarıkanat Avlama Teknikleri bölümümüzü okuyabilirsiniz. Orda bu balık hakkındaki herşeyi detaylıca açıkladık.

Kilibahir Baykuş Feneri Balık Avı
Kilitbahir Çamburnu Kıyı Balık Avı
Çamburnu ve Askeriye

Kilitbahir'den Eceabata doğru giderken anayol üzerinde bulunan Çamburnu, Balık Avı için güzel bir Mera. Denize doğru giren yaklaşık 4-5 metre uzunluğunda kayalıklar var. Buranın müdavimleri balıkçı tulumlarını giyip kayanın ucundan avlarını yaparlar. Dolayısıyla sizinde aynı şekilde avlanmanız gerekir. Aksi taktirde olta taktırmakdan başınız döner ve yapacağınız avdanda hiçbir zevk almazsınız. Kayalık diplerine doğru kurşunsuz tek iğne ile yapacağınız avlar size iri Sargoz ve Eşkina getirebilir. Aynı zamanda az açıklarıda Çinekop-Çupra-Karagöz-Sarıkanat ve bol miktarda İzmarit avı yapmanızı sağlar. Çamburnu Kalesinin olduğu Millipark sahilleri ise nispeten kumluk bir alan olduğundan klasik 2 li 3 lü takımlarla av yapabilirsiniz. Surf kamışlar kullanmanız bu merada size fayda sağlar. Zaten aşağıda videosunu paylaştık. Mırmır-Kaba Lidaki-İstavrit çekebileceğiniz balıkların başında gelmektedir. Lüfer ailesi saat 22 den sonra av vermeye başlar. Sabaha doğruda Levrek için At-Çek yapabilirsiniz. Yem olarak yakaladığınız İzmaritleri kullanın. İş yapacaktır.

Kilitbahire indiğinizde biraz ilerleyince Askeriyeyi göreceksiniz. Burayı komple geçin karşınıza kayalıklar çıkar. Buranın sol tarafından olta atmaya başlayabilirsiniz. Şamandıralı Takımlar kullanın çünkü burada genelde yakalanan balıklar kaya altlarına girip oltaları kopartırlar. Bazen bu Şamandıralı takımlarda dahi olabiliyor. Bu yüzden dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca Zargana Plajı kumluklarından da av yapabilirsiniz. Tam yerlerini haritada gösterdik. Birde aşağıda resim ve videolarını paylaştık. Daha fazla bilgi için Facebook Sayfamızdan ve ya E-Posta ile bize yazabilirsiniz.

Eceabat ve Kilitbahirde daha birçok Avlak Yeri mevcut. Fakat bizim hakim olmadığımız alanlar olduğundan şimdilik size tavsiye edemiyoruz. İlerleyen zamanlarda burada uzun bir çekim yapıcaz ve siz Av Raporları bölümümüzden takip edebileceksiniz.

ÇANAKKALE KİLİTBAHİR AVLAK YERİ RESİMLERİ
Kilitbahir Kalesi Meraları
Kilitbahir Lİmanı MEraları
Kilitbahir ÇAmburnu Mera Haritası
Kilitbahir Zargana Plajı