TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı

Akıntı Burnu Balık Avı Bilgileri

İstanbul, Akıntı Burnu

Boğazın en dar yerinde bulunan, hasta olmak için birebir mera alanıdır. Arnavutköy'den denize uzanan ve İstanbul'lu Amatör Balıkçılarımızın yoğun ilgi gösterdiği burundur.

Akıntı Burnu Balıkçılar

Devamlı bir yüzey akıntısı nedeniyle, zaman zaman gemilerin de kazalar yaşadığı Akıntı Burnu, göç sırasında balıkların bu kıyılara yanaşması ile çok miktarda av verir. Başda İstavrit olmak üzere Lüfer Ailesi, İzmarit, Gümüş, Sardalya, Çaça ve ender olarakda Levrek oltalara gelen balıklardır. Yalnız Levrek için sabah suyu daha iyi av verir. Genelde Kaşık ile At-Çek yapılsada aslında en iyi yem Sardalya yada Zargana Fletosu. Bazı arkadaşlarımız Teke ile de yakalabiliyor. Gerçi Lüfer zamanı başlamışsa buralarda kimse Levrek yada diğer balık gruplarıyla ilgilenmez. Varsa yoksa Lüfer Sarıkanat. Eğer bu balıklardan hiçbiri ortalıkta görünmüyorsa hemen Çapariler devreye girerer İstavrit avları yapılmaya başlanır. Aynı Ege Denizi avcılarının dipde birşey olmayınca bari Gopez avlayalım deyip sinek iğneli takımları bağlaması gibi...

Tabi bir Avlak balık bakımından bu kadar zengin olunca haliyle oltacılarda yer kapma savaşına girerler. Öyleki sabah erkenden buraya gelip en güzel yer istimlak edilir. Tabi İstanbul'un en merkezi yerlerinden biri olduğu içinde kalabalık hiç bitmez. Bu en soğuk zamanlarda bile böyledir. Aynı Galata Köprüsü gibi. Tabi burada balık avlamanın belli başlı zorluklarıda yok değil. Mesela bunlardan biri teknelerin çok yakından geçerek olta takımlarına zarar vermesi. Bunu engellemenin yolu ise tekneler yaklaşırken kendinizi iyice denize eğerek oltanızı suyun alt tarafında tutabilmek. Bu şekilde kopmanın önüne geçebiliyorsunuz.

Akıntı Burnunda yılın her ayı balık yakalamak mümkündür. Özellikle İstavrit bolca bulunur fakat havaların çok soğuk olduğu zamanlar ve akıntının lodosla beraber değişdiği zamanlar balık kesebilir. Mesela Şubat Mart ayları boğaz kıyılarında avlak çok verimsiz geçer. Bir tavalık balık yakaladım diyenler şansı olanlardır Nisanla beraber Gümüş Balıkları ortaya çıkmaya başlar ki buda artık boğazın hareketlenmeye başladığının bir göstergesi kabul edilir. Deniz suyunun ılımanlaşmaya başlamasıylada Lüfer Ailesi yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Bu zamanlar İzmaritlerin ortadan kaybolduğu zamanlardır ki bunun da sebebi Lüfer Ailesinin menüsünde olmalarıdır. Ayrıca İstavrit ve Sardalyalarda o kadar çok korkarlar ki, neredeyse karaya atlayacak duruma gelirler. Bazı balıkçı arkadaşlarımız kıyıların hemen diplerinde İstavrit yakaladıklarında şaşırırlar. Aslında şaşıracak bir durum yok. Çünkü Lüfer özellikle yumurtlama dönemine yakın o kadar saldırganlaşır ki önüne her geleni yeme eğiliminde olur. Tabi buda oltacıların işine gelen bir durumdur.

Hangi Takım ve Hangi Yem?

Lüfer avları genelde Kaşık ve Rapala ile yapılır. İstanbuldaki yem durumu malum. Mamun ve Boru Kurdu pek bulunan bir yem değildir. Bu nedenle Zargana ve İstavrit Fletolar özellikle geceleri iyi iş yapar. Gün içinde ise dediğimiz gibi sahteler kullanılır. Bazı üstadlar Asansör Takımı ile avlanmayı tercih ederken bazıları ise Zoka ve Hırsızlı kullanırlar. Bunların ayrıntılı bilgilerine ulaşmak için üzerlerine tıklamanız yeterli. Zokalı avlar geceleri daha güzel işlerken, gündüzleri iyi aksiyon vererek yapılan sahteli avlar daha çok tercih edilir. İstavrit için ise Çapari denilen İpek tüylü oltalar kullanılır. Bunların iğneleri küçük olur ve çektiğinizde 5-6 balık gelmiş olması gerekir. Gece avında koyu yeşil daha iyi çalışır bunuda belirtmek gerek. Bazı zamanlar Çapari ile Çinekopda tutulduğu görülür. Hedef İzmarit ise 8-10 no arası iğne tercih edin. Yeminiz suya indikten sonra 2-3 metre yukarı çekilmiş olsun. Çünkü İzmarit bu mesafelerde gezer. Levrek için ise sabah suyu tercihi doğru bir tercih olsada biliyoruz ki Levreğin sağı solu belli olmaz. Avcı balıktır ve küçük balıkların peşinden birden kıyılara gelebilir. Pek yakalandığı duyulmaz ama Boğazda gerçekden çok iri Levrek olduğunu biliyoruz. Mesela bu avlakta yakalanan bir Levrek avı videosu paylaştım. Buna benzer bir çok av yapılır fakat yeri asla söylenmez. Avlak Yeri söylemek konusunda İstanbullular son derece ketumdur. Fakat biz çıkan yerleri biliyoruz ve sizinlede paylaşcaz. Aşağıda Akıntı Burnu ile ilgili resim ve videoları paylaştık. İstanbulla ilgili güncel Balık Avı haberlerini ise Av Raporları bölümümüzden sürekli takip edebilirsiniz.

İSTANBUL AKINTI BURNU AVLAK YERİ RESİMLERİ
ab1AKINTI BURNU
ab2BALIKÇILAR YANYANA
ab3BALIKÇILAR YANYANA
ab4BURUNDAN BOĞAZ
ab5AKINTI BURNU FENERİ
ab6AKINTI BURNU FENERİ
ab7ARNAVUTKÖY SAHİLİ
ab8ARNAVUTKÖY SAHİLİ
bu3ARNAVUTKÖY SAHİLİ