TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı

Kandilli-Vaniköy-Kuleli Kıyı Avı Meraları

İstanbul, Kandilli, Vaniköy, Kuleli

İstanbul'un Anadolu Yakasında konumlanmış bu 3 kıyı şeridi binlerce insanın Balık Avı sporunu icra ettiği boğazın sadece ufak bir bölümüdür. Ufak bir bölümü ama en dar kısımda yer alırlar. Böylece göç zamanı kıyılara yanaşan balıkları avlama bakımından kısmen bir avantaj sağlanır.

Boğazın merkezi sayılan bu kıyılar haricinde Beykoz, Çubuklu, Kanlıca, Beylerbeyi, Şemsipaşa ve Moda sahilleride Avrupa Yakasının kıyılarını oluşturan diğer semtlerdir.

Marmara dedikmi çıkan balıklar aşağı yukarı bellidir ve Boğaz boyunca her merada bulunan İstavrit, Sardalya ve İzmarit yakalaması en kolay balıklardandır. Ama asıl hedef balık tabiki Lüfer familyası üyeleri. Bu balık karadenizden giriş yaptığı andan itibaren ortalık tabiri caizse savaş alanına döner. Girişe kurulan Troller, etrafa atılan ağlar, köprüler ve belli kayalıklarda hıncı hınç insanlar. Hepsi bu ailenin fertlerini yakalamak için yoğun uğraş verirler. Öyleki bazı yerlerde olta atmak için sıra beklemeniz bile gerekebilir. Tabi boğazda sadece Lüfer çıkmaz Palamut ve Levrek avıda sık şekilde yapılır. Yalnız bunların kaymağını kıyı balıkçıları değil çoğunlukla tekne avcıları yer. Kıyıdan av yapanlarda çoğunlukla İstavrit, Sardalya, Gümüş, Eşkina ,İzmarit, Zargana ve Kefal gibi balıklar av verir. Yalnız İzmarit lüferler giriş yaptığı anda ortadan kaybolurlar o ayrı.

Şimdi bizde size nerelerden Lüfer ailesini yakalayabileceğinizi anlatmaya çalışıcaz ve ilk olarakda Kandilli, Vaniköy ve Kuleli sahilleri ile başlıyoruz.

Öncelikle size önereceğimiz mera Kandilli Vaniköy parkı. Burada özellikle eylül sonrası çok güzel balık avları yaşanır. İri İstavrit ve Sarıkanat oltalara gelerek balıkçıların yüzünü güldürür. Bazı balıkçılar 12 li Çaparilerle avlanır ve hemen hemen hepsi dolu şekilde kıyıya gelirler. Bazılarında Çinekop çıktığıda çok görülür. Tabi şimdi diğer yerlerde çıkmıyormuş izlenimi olmasın. Olta atılacak her yerde bu balıkları alma şansınız var. Çünkü bunlar gezici balıklardır ve akıntı nereye giderse o yöne doğru ilerlerler. Çoğu durumda da Lüfer ve Levreklerinde kıyılara doğru sürdüğü olur. Bizim amacımız bu bölgede Avlak bilmeyen balıkçılarımıza olta atmak için nezih olan yerleri tavsiye etmektir. Yoksa bilirsiniz İstanbul tekin olmayan insanlarla dolu. Bir çok park ve beton sahillerde çok fazla taciz olmakta. Aynı zamanda bazı balık türleride belli meralarda av verirler. Mesela Mırmır, Eşkina, İspari, Kalkan gibi. Bizde bildiğimiz kadarı ile sizlere bu yerleri anlatacağız.

Vaniköye gelmişken Vaniköy caminin ön kısımlarından da yine denemeler yapabilirsiniz. Bu bölgede iyi bir Avlak yeridir. Ordan Kuleliye geçerseniz ilk önce uğramanız gereken yer Kuleli Askeri Lisesinin komple ön taraflarıdır. Buraya giderken bir oturak alıp birde çayınızı getirirseniz boğaza karşı süper bir av yapmış olursunuz. Tabi bu dediğimiz kış ayları değil. Çünkü Ocak-Şubat-Mart ayları balıklar derinlere doğru gittiklerinden kıyılar bereketsizdir. Tek tük İspari, Eşkina, Kefal ve İstavrit alınabilir o kadar. Kuleli'de köşe kayalıklarından da Rapala ile bol Sarıkanat avı yapılır. Aynı zamanda burdan Eşkina, İskorpit, Pisi ve İstavritte sürekli yakalanan balıklardır. Kuleli'nin bir diğer cazip tarafıda akıntının diğer semtlere göre nispeten daha az olması. Böylece özellikle haftasonları takılan oltaları açmak için uzan süre uğraşmak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda da en çok İstavrit yakalanan yer olma özelliğini taşır. Bunu bilen oltacılarda Kuleliden asla vazgeçmez. Kandilli taraflarına doğru gittiğimizde aynı kurallar burda da geçerlidir. Boğazdaki yalıların ön kısımları sahiller kısacası her yerde olta atılabilir. Yoğun akıntı ve yaklaşık 40 metre civarı derinlik vardır. Bazı alanlar daha çok balık çıktığına inanıldığından haliyle çok kalabalıktır. Aşağıda resimlerde de gösterdiğimiz gibi az ilerisi de nispeten daha sakindir. Buralara kargaşadan uzak olmak isteyen balıkçı dostlarımız gelir daha ziyade. Çünkü her kalabalığın içinde düzensiz ve terbiyesiz insanlar mutlaka bulunur. At-Çek için denemeler yapmak isteyenler ise Küçüksu Deresi civarında olmalılar. Aynı zamanda burada Kefal ve Zarganada bol miktarda av verir.

Hangi Takım ve Hangi Yem?

Yem potansiyeli İstanbul'da maalesef İzmir kadar bereketli değil. Zaten çoğu yemde İzmir'den gelir. Burada Teke ve Karides en çok kullanılan yem olsada Sülünez ve Borukurdu'da özellikle Eşkina ve Mırmır avı için özellikle tercih edilmelidir. Olta takımı olarakda eğer kayalık meralarda iseniz Şamandıralı takım tercih edin. Çaparilerde ise kapalı havalarda koyu yeşil renk kullanmak daha mantıklı. İzmarit için 9-10 no iğne uygun olacaktır. Mırmır için ise klasik 4-5 no çengel iğneler her zaman iş yapar. Kurşun ise 100 gr ideal diyebiliriz. Zaten Hangi Balık Nasıl Yakalanır? bölümümüzde bunları detaylıca anlattık. Oradan inceleyebilirsiniz. Lüfer avı için ise asansör takım tabir edilen oltayı ustaysanız deneyebilirsiniz. Yoksa Zoka ve Hırsızlı takımlar kullanın. İlerleyen bölümlerde Beylerbeyi, Şemsipaşa ve Moda ile Beykoz, Çubuklu ve Kanlıca'da nerelerden olta atılabilir onu inceleyeceğiz. Soru veya görüşlerinizi Facebook Adresimizden yada E Mail yoluyla bize ulaştırın.

KANDİLLİ-VANİKÖY-KULELİ AVLAK YERİ RESİMLERİ
v1KULELİ ASKERİ LİSESİ
v2KULELİ ASKERİ LİSESİ
v3KULELİ ASKERİ LİSESİ
v4VANİKÖY PARKI
v5VANİKÖY PARKI
v6VANİKÖY PARKI
v7VANİKÖY CAMİ MERASI
v8VANİKÖY CAMİ MERASI
v9KÜÇÜKSU DERESİ
v10KÜÇÜKSU KASRI
v11KÜÇÜKSU KASRI
V12KÜÇÜKSU KASRI
y1KANDİLLİ YALI
y2KANDİLLİ YALI
y3KANDİLLİ YALI