TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı

Şemsipaşa -Beylerbeyi ve Moda Sahili Balık Avı Meraları

İstanbul, Üsküdar Şemsipaşa

İstanbul boğazının Üsküdar'a bağlı ve Balık Avı bakımından en zengin yerlerinden biridir. Yılın büyük bir bölümü burada olta atan kalabalıklar görebilirsiniz.

Şemsipaşa, acemi balıkçıların boğazda gitmesi gereken ilk yerdir diyebiliriz. Yılların üstadları burada kendi belirledikleri alanlarda hem balık yakalar hemde inceden dersler verirler. "Şunu şöyle yaparsan daha iyi olur","bu olta takımı aslında bu şekil kullanılır" gibi bir acemi için altın değerindeki bilgileri pratik olarak hemen öğrenebilirsiniz. Zaten civarda olta malzemesi satan esnaf çoktur. Hemen bir basit ÇApari takımı alıp araya kaynayarak(ki zordur), balık avı sporuna ilk adımı atabilirsiniz.

Şemsipaşa çok akıntılı bir bölge olmasına karşın her yıl olta balıkçılarını mutlu edebilecek avlara ev sahipliği yapar. Özellikle İstavrit ve İzmarit, mevsimi geldiğindede Lüfer oltalara sık yakalanır. Aynı zamanda Kefal, Zargana ve Palamut Balığıda kıyıdan av vermektedir. Bu açıdan bakılınca tamda balık tutulacak yerdir diyebiliriz. Yaklaşık 150-200 metrelik bir kıyı şeridi var. Amatör Balıkçılar ise yoğunlukla Şemsipaşa Cami, Radar önü ve Evlendirme dairesi çevresinde avlanır. Avlanırkende müthiş köprü manzarası kendilerine eşlik eder.

Beylerbeyi meralarını inceleyecek olursak ilk göze çarpan yerin Beylerbeyi Sarayının civarları olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölge nispeten sakin ve bol İstavrit veren bir yerdir. Aynı zamanda bol miktarda İzmarit, Kefal ve Zarganada yakalayabilirsiniz. Eylül sonlarına gelindiğinde Sarıkanat ve Kaba Lüfer sultanlığını yaparak balıkçıları sevindirir. Bir diğer olta atabileceğiniz yerde Beylerbeyi Cami(Hamid-i Evvel) önleridir. Burda da gene mevsimine göre İstavrit, Çinekop, Lüfer, İzmarit, Zargana ve zaman zaman Palamut yakalama şansınız var. Ayrıca Beylerbeyi Polis İskelesi'de balık tutabileceğiniz başka bir mera.

Gelelim Moda sahil kısmına. Burası boğazın diğer meralarına nazaran daha sakindir. Haritada da gösterdiğimiz üzere Klüp otopark civarındaki taşlıklar üzerinden av yapılır. İstavrit ve İzmarit bol olarak yakalanan balıklar. Seyrek olarakda İspari ve Lüfer oltanıza gelecektir.

Genelde balıklar sabahın ilk ışıklarıyla beraber yakalanmaya başlar ve öğle saatleri eper seyrekleşir. Akşam suyuna doğru gene hareketlenmeler olur. Sular alçakda kaldığından iyi aksiyon vermek şart. Genellikle 30-50 gr kurşunlar kullanarak uzak atış yapılması gerekir. Misina kalınlığı maksimum 0,28 olmalı. Çaparilerde yeşil renk kullanılır fakat hava çok kapalı ise koyu renk yeşile geçmek daha avantajlı.

Hangi Takım ve Hangi Yem?

Eskiden üstadlar Lüfer için uzun olta kullanırlardı fakat artık pek raslanılmaz oldu. Onun yerine At-çek yapmayı, yaprak yem ile zoka ve Hırsızlı oltalar kullanmayı tercih ediyorlar. Zaman zaman canlı Zargana ile Asansör takımı kullanarakda Lüfer alınabiliyor. Zaten bu olta takımları ile ilgili detaylı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Yem olarak en çok Zargana veya İstavrit kullanılır. Bazı bölgelerde canlı olarak atılır bazılarındaysa yaprak şeklinde kesilerek av yapılır ve hangisi başarılı ise hemen ona yönlenilir. Çünkü bilirsiniz bir ortamda biri sürekli balık çekipde diğerleri yakalayamıyorsa hemen hangi takım ve yem kullanıldığı sorulur. Yani ustalığınızı biraz gözardı ederek herşeyi malzemelere bağlarız. Yani kısacası Lüfer zamanı başlandımı çoğu kişi sahteler ve kaşıkla At-Çek yaparak avlanır. Eğer olmassa da hemen Çapariler açılıp İstavrit tutma olayına geçilir. Çünkü boğaz Ege Denizi gibi değildir. Yakalanan balıklar ve olta takımları hemen hemen benzer özelliktedir. Bu yüzden etrafında balık yakalayan biri varsa hemen onun kullandığı şeyler taklit edilerek ava devam edilir. Zaten balıkçılığında güzel tarafı bu değil mi?

ŞEMSİPAŞA-BEYLERBEYİ VE MODA AVLAK YERİ RESİMLERİ
b1ŞEMSİPAŞA CAMİ MERA
b2ŞEMSİPAŞA CAMİ MERA
b3ŞEMSİPAŞA FENERİ
b4BEYLERBEYİNDEN BOĞAZ
b5BEYLERBEYİ MERA
b6BEYLERBEYİ MERA
b7BEYLERBEYİ MERALARI
b8BEYLERBEYİ KEFAL AVI
b9BEYLERBEYİ CAMİ
B10MODA SAHİL MERALARI
b11BEYLERBEYİ POLİS EVİ
b12ŞEMSİPAŞA BALIKÇILARI