TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Albatros Gürpınar Balık Meraları

Büyükçekmece, Albatros ve Gürpınar

Büyükçekmece koyunda av yapmaya müsait bir çok merası bulunan Albatros ve Gürpınar, her yıl yüzlerce Amatör Balıkçı arkadaşlarımızı bir araya getirir. Özellikle Gurpınar mevki uzun sahilleri ve liman bölgesi taşlıklarıyla Balık Avı sporunu yapmak için en ideal yerlerdir.

ab8

Neredeyse 17 milyon nufusa sahip İstanbul'un büyük bir bölümü boğazlarda ve marmara kıyılarında Balık Avı yapmak için hazır bulunmaktadır. Özellile göç sırasında Karadeniz veya Egeden Marmaraya girişler başladımı oltasına alan sahil kısımlarına koşar. Galata, Haliç, Akıntıburnu, Kanlıca boğaz içinde en çok tercih edilen yerlerken, Marmara kıyılarına geldikçe Büyükçekmece Mimarsinan bölgesinin kıyı şeritlerine atarsınız kendinizi. Bunda da haksız sayılmazsınız çünkü bu alanlar bünyesinde birçok çeşit balık bulundurur. Tabi bu kadar çeşit balığın bulunduğu avlaklarda tek tip oltalar size fayda sağlamaz. Çünkü belli periyodlarla değişik av stilleri denenir. Örnek vermek gerekirse Büyükçekmece sahillerine Balık Avı için geldiniz. Hedef balığınız Mırmır olsun. Mırmır için 4-5 no çengel iğne, uzun bir Surf Kamış ve yem olarak Sülünez kullanılır. Bunları temin edip avlanmaya başladınız fakat bir saat geçti tık yok. Bu durumda hemen taktik değiştirilir. Kayalık alan bulunur tek iğneli takım yapılır ve Eşkina Balğı için çalışmalar başlar. Oda olmazsa Kefal-Zargana baktınız gene bişiy yok Sardalya, İstavrit moduna girersiniz. Demek istediğimizi anlatabildik sanırım. B.Çekmece Limanından başlayarak Ambarlı'ya kadar bu balık türlerini yakalayacak birçok çeşit Mera alanı bulabilmeniz mümkündür. Şimdi size nereden hangi balık çıkar detaylıca anlatalım.

Büyükçekmece'de Aqua Marin ile Albatros arasında bulunan sahil çoğu yerleri kumluk bazı yerleride beton olarak işlev görür. Her yerinden av yapılabilecek potansiyele sahip olsada kısmen bereketsiz bir alandır. Eylül gibi Mırmır iri avlar versede çoğu zaman minik yavruları yemleri kemirir. Bu balıklar kıyılara yakın olduğundan oltanızı bir hayli uzağa atmalısınız. Aylı geceler ve gece sessizliği av için müsaittir. Aynı zamanda buradan Pisi Balığı, İspari, Mezgit(çoğu küçüktür yalnız), Kalkan ve İstavrit yakalanır. Çok sık olmasada arada Lüfer Balığıda teşrif edebilir.

Gürpınar Beylikdüzü

Albatrostan çıkıpda ileri doğru geldiğinizde artık kayalık kısımlarında devreye girdiği görülür. Tabi artık diğer balık türleride menuye dahil olur. Mesela Eşkina, İskorpit, Kırlangıç vs.

Gürpınar bir hayli uzun bir mera alanına sahiptir. Fakat Balık Avı bakımından bereketli sayılacak alan Balıkçı Barınaklarının sağ ve sol taraflarında kalan kayalık kısımlardır. Buralardan değişik tip olta takımları kullanarak av yapabilirsiniz. Genelde ikili şamandıra takımı kullanılsada, Şeytan oltası tabir ettiğimiz tek iğneli kıstırma kurşunlu takımlarda iş yapar. Özellikle Eşkina ve Levrek avı için birebirdir. Ama aynı oltaya İzmarit-İstavritte geldiği olur.Tabi Levrek avı genelde Sahte kullanılarak yapılsada bu bölgede Teke ile İspendek avlanıldığıda görülür. Denizde yemli av ile vuruş alınmıyorsa hemen diğer taktikler devreye girer. En azından eve boş gitmeyeyim mantığıyla Çapariler çıkarılır ve İstavrit denemeleri başlar. Bazen Çaparilere Çinekop geldiğide olur. Oda olmassa bu avlaklarda bolca bulunan Kefal ve Zargana avı yapabilirsiniz.

Yem konusuna gelince...İstanbul'da yemli avlar pek sevilen birşey değil. Çünkü gelen balıklar genelde sahtelerle yakalanabildiğinden pek gerek görülmez. Sadece Eşkina-Mırmır gibi balıklar hedef alındığında yapılmaktadır. Genelliklede Teke, Borukurdu ve Fleto Akyemler tercih edilir. Fakat yedekde mutlaka sahte yemlerde hazır beklemektedir. Çünkü kıyılar pek iri avlar vermez. Mezgit olsun, Eşkina ve Mırmır olsun genelde oltalara limit dışı şeklinde gelir. Fakat çoğu balıkçıda bunları denize salmadan kovalarına atarlar. Tabi bu çok yalnış. Gelecekte çocuklarımızın av yapmasını istiyorsak limit dışı balıkları salmak gerek.

Şimdi nerelerden av yapılmalı ona bakalım. İlk olarak Gürpınar Balıkçı Barınağının ilerisinde bulunan burun kısmı olta atmak için uygun bir yer. Fakat ileri atmak gerekli. Hem Balık Avı hemde takılmaması için bu işlem şart. Kumsaldan Mırmır avlamak için 4-5 no iğneler tercih edin. Surf Kamış kullanarak oltanızı en uzağa atarak bekleyin. Yem Sülünez olmalıdır fakat iğnelere iyice oturması şart yoksa düşebilir. İstavrit genel anlamda her yerde av versede barınağın ilerisindeki küçük cami civarında sık yakalanır. Bu avlakta aynı zamanda Eşkina ve Kırlangıçda yakalamak mümkün. Ayrıca top sahasının önündeki beton sahilde boylu boyunca olta atmaya müsait alandır. Bu bölgede Vatozda sık sık oltalara yakalanabilir. Size vereceğimiz tavsiye ise yemlerin taze olmasıdır. Bu sayede yumurta bıraktıkdan sonra nazlı olan balıkları bir şekilde yemi almasına ikna etmek içindir. İzmarit avı için ise yem yere indikden sonra yaklaşın 2-3 metre yukarı kaldırmanız gerekir. Lüfer zamanı ise balığın kıyılaması ancak İstavrit ve Sardalyaları kovalarsa olur. Aynı zamanda havanın durumu ve akıntılarda bunda en önemli etkendir.

Aşağıda bu saydığımız meraların video ve resimlerini paylaştık. Aynı zamanda nerede av yapmanız gerektiğinide haritada gösterdik. Diğer bilgiler için Av Raporları bölümümüzü yada Facebook Adresimizi ziyaret ederek alabilirsiniz.

BÜYÜKÇEKMECE GÜRPINAR AVLAK YERİ RESİMLERİ
bu1B.ÇEKMECE KAYALIKLAR
bu2GÜRPINAR MANZARASI
bu3GURPINAR BALIK AVI
bu4GURPINAR BALIK AVI
bu5GÜRPINAR DALGAKIRAN
bu6GÜRPINAR SAHİLİ
bu7ALBATROS MERASI
bu8ALBATROS MERASI
bu9ALBATROS MERALARI