TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Büyükçekmece'de Kıyı Avı Yapılacak Yerler

Büyükçekmece Kıyı Avı Bilgileri

İstanbul'un Marmara'ya bakan son derece güzel bir beldesidir. Mimarsinan, Albatros, Ambarlı, Gülpınar, Büyükçekmece Sahili, Batıköy gibi Avlak Yeri zengin bölgeleri bulunur.

Büyükçekmecede yaşayan Amatör Balıkçılarımız için buralar tam bir balık cennetidir. Çünkü bünyesinde birçok liman ve kocaman bir gölü var. İsteyen denizde Lüfer, İstavrit peşine düşer, isteyende göl tarafına geçip Turna, Sazan avlamaya koyulur.Herharukarda olta atıp kafa dinlemek için mükemmel bir yer.

Burada çıkan balıklara gelince. Şöyle söyleyebiliriz ki, olta attığınız zaman ne geleceğini kestiremezsiniz. Çünkü Büyükçekmece ve civarı çok sayıda değişik balık türünü denizinde bulundurmaktadır. Bu balıkların başında İstavrit gelmekte. Daha sonra Mırmır, İspari, Mezgit, Palamut, Karagöz, Sarıkanat, Kalkan, Pisi, Çaça, Eşkina, Levrek ve Sardalya diye sıralayabiliriz. Yalnız kıyı avcılığı bu kadarda bereketli olmaz. Tabi bu balıklar kıyıdan da yakalanabilir fakat uygun şartlar bir türlü oluşmaz. NEdir bu uygun şartlar? İlk önce çok aşırı gürültü kirliliği vardır. Avlar balık mevsimi yoğun kalabalıklar halinde yapıldığından ses ve ışık asla kesilmez. Buda kıyılara balıkların yanaşmasını engeller. İkincisi, kıyı yakınlarına atılan ağlar. Tüm denizlerimizde olduğu gibi burada da açgözlü ve arsız tekneciler insanların av yaptığı yerlerin hemen dibine ağ atmakdan çekinmezler. Buda kıyı avcılarının en çok şikayet ettiği konuların başında gelir. Son olarakda bu bölgelerde Yunus Balıklarının da geziyor olması. Bir yerlerde Yunus varsa orada balık avı bereketsiz geçecek demektir. Tabi bu daha ziyade dip balıkları için geçerli. Eğer bu avcılar nispeten kıyıdan uzak iseler ortasu balıklarını kıyılara doğru sürüklerler. Başda İzmarit-Sardalya ve İstavrit bu andan sonra kıyı balıkçılarına unutamayacakları avlar yaşatabilir.

Sitemizin formatı gereği daha çok kıyı avı yapan dostlarımıza hitap ettiğimizden kıyıdan hangi meralarda avlanmanız gerektiğini tek tek sıraladık. Aynı zamanda Av Raporları bölümümüzden de Güncel haberleri her an takip edebilirsiniz. Çıkan balıkların hangi olta ve hangi yem ile avlanması gerektiğinide mera alanlarını anlattığımız konuların içinde bulabilirsiniz.

Mimarsinan Mimaroba ve Güzelce
Mimarsinan İstavrit

Mimaroba'nın genelde yosun olduğunu söylemiştik. Fakat bu dip balıkları için sıkıntı yaratır. Mesela İzmarit için pek sorun yaşamazsınız. Çünkü bu balık dipden 2-3 metre yukarlarda gezer ve sinek iğnelerle çok rahat yakalanır. Tabi havalar fırtınalı ve akıntı çoksa muhtemelen vuruşları hissetmezsiniz. Böyle durumlarda Kumburgaz Güzelce tarafına gitmek en iyisidir. Çünkü Güzelce koyun dışında kalır ve Mimarobanın rüzgarı ....

Sayfaya Git
Gürpınar Meraları
Gürpınar Balık Merası

Büyükçekmece'de Aqua Marin ile Albatros arasında bulunan sahil çoğu yerleri kumluk bazı yerleride beton olarak işlev görür. Her yerinden av yapılabilecek potansiyele sahip olsada kısmen bereketsiz bir alandır. Eylül gibi Mırmır iri avlar versede çoğu zaman minik yavruları yemleri kemirir. Bu balıklar kıyılara yakın olduğundan oltanızı bir hayli uzağa atmalısınız.

Sayfaya Git
Avcılar Ambarlı
Avcılar Ambarlı Oltacılar

Avcılarda kumluk alan çoktur.Buralardan Surf Kamış ile uzak atış yaparak Mırmır, Pisi ve İspari alma şansınız çok yüksek. Sülünez veya kurtlar en ideal yemlerdir diyebiliriz. Liman ve Atatürk Evi dışında Ambarlı ve Denizköşk park alanının önündeki taşlıklarda olta atılacak diğer meralar. Özellikle sabah suyu Eşkina ve İstavritin en çok yakalandığı zamanlardır. Lüfer için uzun olta ve taze canlı yem kullanılır.

Sayfaya Git