TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı

İzmir Gerence Kıyıları ve Mera Tanıtımı

İzmir, Gerence Merası

İzmir körfezinin dışında özellikle balıkçıların rağbet gösterdiği en önemli iki bölge var ki bunlardan biri Ildır diğeri ise Gerence'dir... Nedeni ise hem çiftlik çoktur hemde ulaşımı çok kolaydır. Böylece bu taraflarda hiç eksik olmayan Çupra, Karagöz, MErcan ve Levrek balıklarını yakalama imkanı bulursunuz. Konumuz Gerence olduğuna göre size nokta atışı 2 mera tanıtıcam.

gerence3

İlk gösterceğim mera gerçekten hem ailenizle gidip güzel vakit geçireceğiniz hemde çoğu zaman rüzgar almayan bir yer olduğundan rahatça olta atabileceğiniz Gürkent merası. Burada daha önce çekim yapmıştık ve hem merayı detaylı göstermiştik hemde nasıl avlanmanız gerektiğini anlatmıştık. Tabi bazı arkadaşlar makale olarakda mera hakkında bilgi isteyebilirler düşüncesiyle size şimdi bu satırları yazıyorum. Ayrıca ayrıntılı şekilde haritada çıkardım. O yüzden gitmek isterseniz yeri rahatça bulabilirsiniz.

Gürkent Merası

Gürkent merasına giderken yanınıza almanız gereken en önemli şey bana göre semaverdir :) Gerçi biz birçok yere kamp gözüyle baktığımızdan mangaldır semaverdir eksik etmeyiz ama burası batı yapmadığı sürece rüzgar almadığından çay ve mangal olayı daha keyifli geçer. Diğer alacağınız şeyler ise sırasıyla Surf kamış ve makine, mamun, boru kurdu yada sülünez olacak şekilde yem ve tabi ki çapraz kısa pala iğneler. Kısa pala iğne Çupra, KAragöz ve Mırmır için ideal iğnelerdir. Bu merada da bu balıklar olduğundan biz genelde 496 2 no iğne tercih ederiz. tabi farklı iğnelerde kullanıyoruzki zaten bunları aşağıdaki videomuzda gösterdim. İleriki bölümlerde takımlar hakkında daha detaylı bilgi vercem.

Meranın dip yapısı kumluk. İlk 10m taşlık olduğundan tabi oltanızı çekerken dikkat etmeniz gerekiyor. İleriki kısımlarda takılma riski yok. Bu yüzden 3 lü hırsızlı takım kullanabilirsiniz. Hırsızlı takımda mırmır bayaa çalışır. Merada da mırmır av verdiğinden gerisini artık siz düşünün. Yem olarak gece Boru Kurdu, Sülünez Gündüz ise yine Boru Kurdu, Mamun ve harami bolsa Madya kullanın. Oltaları nereden atacağınızı ise yukardaki harita bölümünden detaylıca gösterdim. Ayrıca gideceğiniz yoluda gösterdim. Şimdi diğer meramızın anlatımına geçebiliriz.

Sagun Merası

Bu mera gerçekten çok değişik bir mera. Ne zaman ne yapacağı belli değil. Genel anlamda Levrek ve Kefal avları için çok ideal ama zamanı geldimi de Çupra, Sargoz, Karagöz ve bolca eşek İsparozu yakalayabiliyorsun. Gelin şimdi Sagun meramızı detaylıca inceleyelim.

İlk olarak bu meraya yemli avı için gelecekseniz yanınıda bol kurşun ve beden bulundurmanız şart. Zemin Kırmalık ve eriştelik. Ama bir handikap var ki oda sudaki ağ ve paragat parçaları. İğneniz bunlara takıldımı kopmaması için çok mücadele etmeniz gerekirr. Biz size bu merada tek iğneli takımlar öneriyoruz. Gezer altına 20cm lik misina ve ucuna 1 yada 2 no kısa pala çapraz iğne takın. Böylece takılma riski minimuma inecektir. Yem olarak gece Boru Kurdu ve Sülünez iyi iş yapıyor ama gündüz sadece MAdya kullanmanız gerek. Çok harami balık olduğundan yumuşak yemler anında bitecektir. Bundan sonrası kısmet.

Gelelim asıl hedef balığımız olan Levrek kısmına. Burası tam bir Spin bölgesi. Sagun çiftliğinin sağ tarafından başlayıp ilerideki Agromey teknesine kadar sabah suyu at-çek yapabilirsiniz. Zaten levrek olduğunu sürekli önününden geçen sırtı teknelerinden anlayabilirsiniz. Gerçi levrekler genelde 1 kilo civarıdır. Arada İSpendeklerde gelir ama onları suya geri bırakmalısınız. Kullanmanız gereken sahteler ise gümüş renkli olmalı. Videomuzda zaten genel anlamda gösterdik. Su nispeten sığ olduğundan suüstü modeller takılmaması açısından da faydalıdır.

gerence_g_rkent
gerence2
Genel Bilgiler

Evet 2 maramızıda gösterdim. Genel anlamda birbirine zıt 2 mera. Gürkent merası av yapılması açısından özellikle acemi dostlarımız için ideal bir yer. Oltanızı o kadarda çok ileriye atmanıza gerek yok. Otluk alan fazla değil. Bu açıdan tecih edebilirsiniz.

Sagun merası ise biraz ustalık ister. Oltanızı geri çekerken boşluk vermemeniz gerekir. Anında takılma riski var. Fakat özellikle gece vuruşlar fazla olduğundan avınız eğlenceli geçebilir. Tercih sizin. Zaten haritadanda videlardan da 2 mera hakkında bir ön bülgi edinebilirsiniz. Herkese rastgelsin. Sorularınız olursa Youtube Kanalımıza yada Facebook sayfamıza sorabilirsiniz.