TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı

Kordonboyu Karataş Kıyı Avı İncelemesi

İzmir, Kordon

Güzel İzmir'in şarkılara filmlere konu olmuş ve ilk kez gidenin asla unutamayacağı bir yerdir Kordon. Eğlencesi, modernliği, tarihi yapısı, kızları ve Çupralarıyla herkese hitap eden Alsancak bölgesinin incisi konumundadır. Özellikle haftasonları yaz kış iğne atsan yere düşmez misali bir kalabalığı vardır.

İzmir Körfezi www.avlakyeri.com

Son yıllarda yapılan çalışmalar her ne kadar eski nostaljik havasını değiştirmiş olsada şimdi ki modern görünümü ilede hala İzmir'de en sevilen yerdir Kordon. İzmir insanını bilenler bilir. Özgürlüğüne son derece düşkün, modern ve rakı-balık kültürünü en az Trakya kadar içine sindirmiş bir toplum. İki kişiden biri muhtemelen ya balıkçıdır yada balık yemeyi sever. Bu nedenlede sahilde olta atarsanız gün boyu sohbet Balık Avı üzerine olacaktır. Asla takım saklama bilgi paylaşımı yapmama diye birşey yoktur. Özellikle Kordona yıllarını vermiş eski toprakları av sırasında yakalarsanız size bu işin tüm inceliklerini hemen anlatırlar. Gerçi buna gerek yok. Çünkü birazdan bizde size kordonda hangi zamanda ve hangi takımlarla nasıl avlanabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatıcaz. Ayrıca denizin dip yapısı nasıldır, hangi yemi kullanmanız gerekir ve hangi saatlerde av yaparsanız bereketli olur gibi önemli bilgilerede değineceğiz.

Öncelikle İzmir körfezinden bahsetmek istiyoruz. 2 ayrı körfez var diyebiliriz. Biri iç biri ise dış. İç körfez Tuzla'dan başlayıp Güzelbahçe'de sonlanmaya başlar. Burası etrafındaki yüksek dağlar tarafından aşırı rüzgarlardan korunduğundan nispeten daha sakin bir denize sahiptir. Dış körfez ise Urla'dan başlayarak Foça-Karaburun uçlarında son bulur. Yoğun rüzgar alan bu kısımlarda Balık Avı yapmakda bir o kadar zor olur. Ama balık çeşitliliği bakımından son derece bereketlidir. Özellikle Karaburun tarafı yerleşik düzene sahip olmadığından hem muhteşen koyları vardır hemde tertemiz havada birçok balık tutabilme şansınız olur. Fakat konumuz Kordon ve Karataş bölgesi olduğuna göre hemen anlatmaya başlayalım.

Kordon'da Çupra avının sık yapıldığını başta söylemiştik. Fakat bu avın belli zamanları vardır. İlki Nisan, Mayıs ve Haziran ikincisi ise Eylül, Kasım ve Aralık. Yani kısaca bir Mayıs Çuprası bide Kasım Çuprası diye adlandırılır. Bu zamanlar geldiğinde kıyılarda özelliklede Kordonbuyunda yer bulmak sıkıntı olur. Bu işi iyi bilen herkes ortalama 4-5 kg balık yakalayabilir. Bazen 2-3 kiloluk Çupralarında yakalandığı olur. Daha sonrada suların ısı farklarının değişmesiyle birlikte geldikleri gibi usul usul giderler. Şunu belirtmekde fayda var. Bu meralarda Çupra yakalamak tam anlamıyla ustalık işidir. Öncelikle Surf Kamış tercihini oltanızı atabildiğiniz kadar uzağa atmak üzerine belirlemelisiniz. Çünkü su derinleştikçe Çupra yakalama şansınızda bir o kadar artacaktır. Birçok kere şahit olduk yanyana avlanan balıkçılardan en uzağa atabilen Çuprayı çekerken, atamayan genellikle Lidaki veya İsparoz alır. Bunun nedeni 30-40 metrelerde bu balıkların bol olmasıdır. Yani sıra Çupraya gelmeyebilir. Mesela Mayısda İsparoz ve Lidakinin çok az olduğu zamanlarda 20-30 metrelerdeki kaya önlerinden Çupra yakalandığı çok görülür. Ama Ekim-Kasım ayları geldimi bu oran çok azalmaya başlar. Ayrıca sabırda Kordon'da av yapmak isteyenler için çok önemli. Bazı zamanlar 1-2 saat hiç vuruş olmaz. Suda başka bir balık türüde olmadığından aniden kiloluk bir Çupra alabilirsiniz. Bu dediğimiz Mayıs ve Kasım ayları için geçerli. Yaz aylarında Lidaki ve İsparoz sık sık yakalanan balıklardır. Arada tek tük bunlara Mırmırda eklenebilir. Yem olarak Borukurdu, Sülünez ve Mamun kullanılır. Fakat bizim tavsiyemiz kesinlikle Mamundur. Ama Borukurdu kalın ve taze ise mutlaka iyi iş yapar. İğne olarak da 2-3 no bronz çelik iğneler kullanın. Misina 0,30 mm florocarbon ideal.

Kordon'da av yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta gözünüzü kamışdan ayırmamak. Çünkü buranın Çupra'larında yemi emmek gibi bir özellik mevcut. Sanki suda çok küçük balık varda yemi tırtıklıyor izlenimi verir ve ne olduğunu anlamadanda iğneniz yemsiz bir şekilde dakikalarca öyle bekler. O yüzden zamanında Tasmalama hayati önem taşır. Zaten gün boyunca en fazla 3-4 Çupra alabilecekken oltayı başıboş bırakıp ufak oynamaları hissetmeyipde zamanında Taslamana yapmazsanız boşu boşuna vakit kaybetmiş olursunuz. Gerçi Kordon'un hareketliliği size sıkmaz ama sonuçda Balık yakalamaya geldiniz. Hakkını vermeniz lazım. Lidaki zamanı böyle bir sıkıntınız olmaz mesela. Çünkü Lidaki kolay yakalanan bir balıktır. Oltanızı sıkı bir şekilde sabitleyip balık yeme asıldığında belli bir mesela öne gelip sert bir şekilde durursa büyük ihtimal yakalanır. Artık sizede son bir tasmalayla çekmek kalır. Ayrıca son yıllarda Ege Üniversitesi Su Ürünleri körfeze bol miktarda Lidaki bıraktığını açıkladı. Gerçi balıkçılar onları büyümeden sepete atarak belkide gelecekde yakalayabileceği Çupraları heba etmiş oldu o ayrı.

Son olarak Kordon bölgesinde nerelerden ve hangi saatlerde av yapabilirsiniz onu inceleyim. Denizin dip yapısı ilk 20 metre taşlık kayalık sonrası ise hafif kırma taşlık kumluk ve yer yerde çamurumsudur. Belli bölgelerde yosunluklu alanlarda bulunur. Midye ve Madya gibi kabuklu canlı çoktur. Zaten burada bu kadar Çupra, Minekop çıkmasının sebebide budur. Kırma taşlık alanlar belli bir noktadan sonra dahada fazlalaşır ki bu bölgeler Çupranın en çok yakalandığı yerlerdir. Mesela Kantar Karakolunu geçtikden sonra belli bir mesafe fazla av vermez. Gündoğdu meydanına yaklaşırken bu bahsettiğimiz taşlıklar meydana çıkmaya başlar ki zaten buradan sonrası tam bir Mera sahasıdır. Merkez olarak size ışıklı Türk bayrağı olan yerden Alsancak Limana kadar olan bölümü söyleyebilirim. Haritada sizin için gösterdik. Limana yaklaştıkça kayalıklar artar ve arttıkça balıkda daha fazla av vermeye başlar. Yalnız bununla beraber taktırma sorununa baş gösterdiği için yedek takım getirmeniz şart. Zaten kordonda avlanıyorsanız makineniz kesinlikle kaliteli olmalı. Çünkü kıyılar dediğimiz gibi ilk 20-30 metre kayalık. Oltanızı hızlı bir şekilde saramazsanız mutlaka takım koparttırsınız. Ayrıca Kasım sonuna doğru iri Çupraların yanına Minekop'da av vermeye başlar. Hemde 3-4 kilo civarlarında bu yüzden yanınızda kepçe bulundurun ve usta değilseniz, misinanızı 0,35 mm kadar yükselttin.

Ayrıca Kantar Karakolunun yanından da özellikle bu sene çok fazla Çupra alındı. Buda o bölgede olta atılması gerektiğinin göstergesi.

Karataş ve Göztepe Meraları

İzmir'de Konak bölgesini merkez alırsak oradan başlayıp Göztepe köprüsünün 2 km kadar ilerisine kadar ki sahil şeridi olta atmak için müsait alanlardır. Fakat bu alan içerisinde en çok balık çıkan yerin Karataş olduğunu söylememiz gerek. Belki de araba park edecek yer olması veya Konağa olan yakınlığından dolayı çok oltacı bulunduğundan da biz öyle zannediyor olabiliriz. Çünkü çok fazla yemleme yapılır ve bu meraya alışıkda birçok usta balıkçı vardır. Fakat işin başka bir yönünü düşünecek olursak meranın sualtı oluşumu bu bölgede balık çıkacağınında belirtilerini verir. Bir kere yosunluk bölge yoktur. Ön kısımlar kayalık ilerlere doğru kum ve kırma taşlıktır. Son olarakda çıkan balıklarıda gördüğümüzde Karataş'ın iyi bir Avlak Yeri olduğunu söyleyebiliriz.

İlerlere yani Küçükyalı ve Göztepe taraflarına doğru gittiğimizde birçok olta atılacak yer olduğunu fakat dibi yosunluk olduğundan kısır bir av geçirmenizin normal olduğunu söyleyebiliriz. Fakat buralarda da balık çıkan yerler var. Özellikle küçük yalıyı geçince 3 ağaç dediğimiz mera ile Göztepe Köprüsüne gelmeden ki Küçükyalı kavşağının köşesi eğer suda balık varsa mutlaka yakalayabileceğiniz yerlerdir. Birde tabi ki Göztepe köprüsünü 400m geçince göreceğiniz Askeri hava eğitim merkezi karşısıda olta atılmaya çok müsait alanlardır. Size haritada kırmızı daire içine alarak gösterdim. Bu bölgelerden oltayı uzak atabileceğiniz bir Surf Kamış ve kaliteli(tercihen 6000'lik) bir makine şarttır. Misina olarak 0,35 mm florocarbon, yem olarakda canlı Mamun ve taze kalın Borukurdu.

Çıkan Balıklar ve Mevsimleri

Kordon, Konak ve Karataş sahillerinde Kefal yılın büyük bir bölümü av versede çoğu balıkçı bu balığı yeme taraftarı değildir. Özellikle geçmiş zamanda Kantar Karakolu yanında denize dökülen lağım suyunun hemen dibinde binlerce Kefali yemlenirken görünce artık çoğu insan için Kefal yeme olayı tamamen bitti. Daha sonra Priştinanın körfezi temizleme çalışmaları yapması ve artık her balığı güvenle yiyebilirsiniz demesi bile insanları tatmin etmedi. Hala İzmir'in bu bölgelerinde değil Kefal, Çupra ve İsparoz bile yenirmi yenmez mi diye tartışılıyor. En son 14 ağustos 2014 de Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden Doç. Dr. Vahdet Ünal: "Körfezde avlanmak yasak. Öncelikle temiz olduğu kanıtlanmadığı için, ikincisi amatör balıkçılık kuralları uygulanmıyor. Avrupa'da ve ABD'de 'yakala bırak' denilen amatör balıkçılık yaygın. Yakalananlar suya atılmalı. Körfezdeki balıkların tüketilmesi insan sağlığı için büyük tehlike. Körfez'de de her gün gözümüzün önünde yasak çiğneniyor. Yetki kullanılmıyor." demişti. (Yeni Asır Gazetesi haberidir). Fakat yerine getiriliyormu orası tartışılır. Bizde dahil çoğu balıkçı dostumuz Çupraları yemekden geri kalmıyoruz.

Bu bölgelerde av veren diğer bir balıkda Minekop. Özellikle sonbaharın gelişiyle uzak atışlarla yapılan avlarda sıklıkla yakalanır. Daha sonra Şubat ayı başına kadar avları az da olsa devam eder. İsparoz ise haziran ile beraber neredeyse tüm sahilleri kaplar. Özellikde oltaları uzak mesafeye atamayıp 35-40 metre civarına düşürdünüzmü kovayı komple doldurabilirsiniz. Temmuz ayı ile beraber piç Lidaki denilen Çupra yavruları çıkmaya başlar ve kasım başına kadar büyüyerek av verir. Kasımda ise Kaba Lidaki ve Çupra zamanıdır. Ayrıca aynı zamana denk gelen Ahtapot ve Kalamar'da ara ara av verir. Gerçi bu balık Güzelbahçe ve İnciraltında daha çok yakalanır. Aynı Mırmır gibi. Mırmır Karataş civarında ender olarak yakalanır ama Sahil Evleri ve Güzelbahçe taraflarında durmadan Mırmır çekersiniz. Bu meralarla ilgili detaylı mera analizlerine üzerlerine tıklayarak gidebilirsiniz. Levrek ise daha çok Göztepe taraflarında kayalıkların diplerine doğru At-Çek yapılarak yakalanır. Bu bölgelerde çok fazla yavru Kefal gezdiğinden zaman zaman kiloluk Levreklerin av verdiği görülür. Sahte olarak marka vermek istemiyoruz ama gümüş tonlarındakiler iyi iş yapıyor diyebiliriz. Sayfada anlattığımız meralar hakkında resim ve video paylaşımları yaptık. Ayrıca yerlerini haritada işaretledik. Eğer soru veya görüşleriniz olursa bize Facebook Adresimizden ve E-Posta ile ulaşabilirsiniz

İZMİR KORDON VE KARATAŞ AVLAK YERİ RESİMLERİ
k1 KORDON SAHİLİ
k2KORDON MERALARI
k3
k4 MERA HARİTASI
k5KÜÇÜKYALI SAHİLİ
k6KARATAŞ MERALARI
k7KÜÇÜKYALI YOLU
k8KÜÇÜKYALI HARİTASI
k9MİTHATPAŞA BALIKÇILAR
k10GÖZTEPE KÖPRÜ
k11GÖZTEPE KÖPRÜ
k1229 EKİM ÇOŞKUSU