TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Darıca-Eskihisar-Bayramoğlu Kıyı Avı Bilgileri

Gebze, Darıca Eskihisar Meraları

Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı, Çimento fabrikaları yüzünden üstünde her daim duman gözüken ve çok güzel bir feribot iskelesi bulunan beldemizdir Darıca. Aynı zamanda da Balık Avı için nezih meraları bulunmaktadır.

Darıca Eskihisar www.avlakyeri.com

Darıca maalesef birçok kıyı beldesi gibi son yıllarda aşırı kirlenmeye maruz kalmış bir bölge. Uzun yıllar öncesinde burada çiftçilik yaparak doğayı temiz tutan göçmenlerin, daha sonra buraları satıp gitmesiyle başlayan betonlaşma süreci beldeyi bu duruma getiren en önemli faktör. Tabi böyle söyledik diyede gömmüş olmayalım. Burdan daha kötü yerlerde görmüşlüğümüz var. Burada en azından Eskihisar ve Bayramoğlu gibi semtlerin varlığı darıcayı hala gidilesi bir yer konumunda tutmaktadır. Özellikle Bayramoğlunda kurulu Kuş cenneti(daha sonra hayvanat bahçesi oldu) gerçekten de görülmesi gereken bir yer.

Bizim ilgimiz dahilinde olan kıyı avı konusuna gelirsek, bölgenin en verimli meralarının Eskihisar olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Eskihisar Limanı ve İskelesi birçok balık çeşidini yakalamanız için çok müsait bir Avlak. Mayıs ayının gelmesiyle beraber başlayan İstavrit, İzmarit ve Gümüş akını burada oltacılara bol av vermektedir. Ayrıca bölgenin kayalık meralarıda Eşkina. İskorpit, İspari ara ara Karagöz ve Mezgit avlamanızı sağlar. Eğer bu balıklar bereketli avlar vermezse Zargana ve Kefal yakalamanız hemen hemen garantidir. Sahil kısımlarında ise genellikle Eskihisar camisi önünden başlayarak Kum İskelesine kadar olta atmak mümkün. İskele üstünden koyu yeşil tüylü çapari kullanarak İstavrit, dip kısmın 2-3 metre üzerine çıkarak 9-10 no iğne ise İzmarit ve Teke yada Kurt kullanarak İspari ve Mezgit alabilirsiniz. Aşağıda bu bölgelerde ilgili resim ve videoları paylaştık.

Darıca ve Bayramoğlu'nda Olta Atılacak Yerler

Darıca merkezde açık konuşmak gerekirse bol balık çıktığı söylenemez. Özellikle Ocak ayından başlayarak Mayıs sonuna kadar Gümüş Balığı ve Kefal dışında tek tük İspari, Eşkina ve İstavrit avlanabilmekte. Marmara'da balık zamanı dediğimiz mayıs sonu, göçlerin başlamasıyla denizde hareketlenmeler başlar. İstavrit başta omak üzere İzmarit, Mezgit, İspari artık kıyılara sokulmaya başlamıştır. Yılın büyük bölümü av veren Eşkina ise özellikle kayalık alanlarda gece av vermekte. Yem olarak Teke ve Mamun (Kocaeli Balıkçıları Kaçamarmara der) kullanılır. Olta atmak için ise Darıca sahili güzel yerlerden biri. Yaklaşık 10 - 15 metrelerde iri İstavrit yakalanır. Zaman zaman Sardalya sürülerinide buralarda görebilirsiniz. Hemen 12 no çapraz beyaz iğnelerinizden bir takım yapıp atın. Aynı iğne ile İstavrit te yakalanmakta. Eylülden çıkılıp ekim ayına gelindiğinde artık ufak ufak Lüfer denemeleri başlar. Genelde Kaşıkla yakalanan bu balığı sahilin 50-60 metre açıklarından çekebilirsiniz.

Darıca'da balık tutmak için olta atabileceğiniz diğer meralarda Askeriyenin yanındaki Vapur İskelesi ve Dudayev Parkıdır. Haritadan gösterdiğimiz bölgelerden İstavrit, İspari, Kefal, Mezgit ve nadiren Eşkina yakalama şansınız var. Ayrıca Kasım ayı başlarından itibaren Lüfer ve Levrek için Spin Avı yapabilirsiniz. Spin avı yapabileceğiniz bir diğer mera Çimento Fabrikası taraflarıdır. Bu bölgede Özellikle sabah suyu At-Çek yapmak önemli. Öğle vakitleri kısır geçer çünkü. Aynı zamanda akşam suyu İstavrit, Mırmır ve Karagöz içinde denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca bölgede Hanos ve Gelincikde bol bulunur.

Bayramoğlu meralarına gelince. Burası bir yarımada görünümünde olduğundan her iki taraftanda olta atabilirsiniz. Fakat buranın yerli balıkçıları otellerin arka tarafında kalan burun kısmını daha çok tercih eder. Çünkü bu bölgede Borukurdu ve Mamun ile İspari, Karagöz ve Mırmır yakalayabilirsiniz. Yani Surf avı yapmak için oldukça müsaittir. Ayrıca sabah Levrek, akşam ezanından sonrada Sarıkanat ve istavrit avlarıda yapılır. Ama biz ön taraftaki dalgakıran üstündende denemeler yapmanızı öneririz. Çünkü iri İstavrit ve İzmarit yapan bir yer. Ayrıca gece 21 den sonra Eşkina, İskorpit ve Sarıkanatta alınabilir. Şimdi anlattıklarımızdan sonra buralarda ne kadar çok balık çıkıyormuş izlenimine kapılmayın. İstavrit dışında (ki oda gezici bir balıktır) saydığımız balıklar öyle her zaman av veren balıklar değil. Daha çok zaman zaman diyebileceğimiz balıklar. Havaların hafif poyraz olduğu çalkantılı sularda iyi avlar yapılabilir ama diğer zamanlar sabır ve tecrübe isteyen avlardır. Zaten Marmara balıkçıları bunları bildiklerinden yanlarında birçok malzeme getirip değişik varyasyonlarla av yaparlar. Gittik ve gördük. Gerçekden azimli ve sabırlı insanlar. Buraya ilk defa gidip gözlemleyenler ne demek istediğimizi anlayacaklar. Ayrıca birçok balıkçı dostumuzda buralarda avlanmayıp boğaza gidiyorlar. Tabi bu arkadaşlar illede balık tutmak istiyorum diyen arkadaşlar. Kafa dinlemek için balık tutanda çok insan var. Zaten şimdi anlatacağımız avlakda bu yönden çok isabetli olacak. Meramız Yelkenkaya

Eskihisar Sahil Merası
Gebze Bayramoğlu www.avlakyeri.com
Yelkenkaya Balık Avı Merası

İzmit körfezinin kuzey ucunda bulunan Yelkenkaya, derin kayalık oluşumları ile hem Zıpkıncı hemde olta balıkçıları için çok güzel bir avlaktır. Ayrıca yolunun kısmen bozuk olması sebebiyle fazlada kimse gelmez. Kayalık üzerinde yosunlar ile denizin iyot kokusu sabahları içinize işleyen bu yerde kamp kurup kafa dinlemek herhalde insan beynine verilmiş en güzel hediye olacaktır. Burayı tam tarif etmek gerekirse Çimento fabrikasını ve ardından gelen Balıkçı Barınağını geçtikden sonra önünüze sola doğru giden bir yol çıkar. İşte bu yolun sonu Yelkenkayadır. Aşağıda resimlelerde de göreceğiniz üzere olta atmaya veya At-Çek yapmaya çok müsait beton bir oluşum var. Fakat taktırma riskide çok fazla. Bunun için öncelikle 2-3 boş atış yapıp merayı tanımak önemli. Daha sonra Şamandıralı takımlar kullanmanız veya Şeytan oltası ile avlanmanız gerekir. Yem olarak kıyıdan Teke toplayabilir yada Kaçamarmara alabilirsiniz.

Suyun altı kumluk ve kumluklar üzerine oturmuş kayalıklarla kaplıdır. Hatta kayalar arasında oyuklar bulunur ki bunlarda Eşkina, Karagöz, Hanos gibi balıkların yaşam alanıdır. Bu balıklar dışında avlakda İskorpit, Pisi, uzak atışlarda Mırmır, İspari, At-Çek ile sabahları İspendek alabilirsiniz. Lüfer zamanı ise kaşıkla 70 - 80 metre atabilirseniz iri balık alma şansınız var. Yalnız oltanızı Şamandıra değilse çok hızlı dolamanız şart. Bunun içinde kaliteli makine kullanın.

Darıca Bölgesi Olta Takımı İncelemesi

Sitemizde aslında her balık için hangi olta kullanılması gerekiyorsa hepsini Hangi Balık Nasıl Yakalanır? bölümümüzde anlattık. Bu yüzden burada Kocaeli bölgesine has birkaç olta ve yem tavsiyesi dışında fazla birşey söylemeye gerek yok.

Bu bölgelerde balığın kıyılamasına göre bir zaman belirleyecek olursak İstavrit Balığının akşam 17.00dan sonra en iyi avlarını verdiğini söyleyebiliriz. Çapari olarak 12-15 arası yeterli olacaktır. Birde çok fazla Kraça gelir onları suya iade etmek şart. Lütfen buna dikkat edelim. Koyu yeşil renkler bu saatlerde en iyi iş yapan çaparilerdir. Bunun doğruluğu hakkında birçok ustadan teyit aldık. Oltanızı suya atttıkdan sonra yavaşça yukarı çekmek gerekir. Bu balık kaybını büyük ölçüde önler. İzmarit ise klasik olarak sualtının 2-3 metre yukarılarında yakalanır. İğne olarak 9-10 no çapraz iğneler tercih edilir. Mırmır için ise her ne kadar bu saydığımız meralar fazla bereketli olmasada Mamun ideal bir yem diyebiliriz. Aynı şey Eşkina içinde geçerli fakat Eşkina zaman zaman nazlı olabiliyor. Bu yüzden yemleri canlı ve iri takmak balığın direkt yemi yutmasına olanak tanır. Olta takımı olarak şamandıra kullanmayacaksanız 3-4 no çengel tek iğneli ve hafif kıstırma kurşunlu takım tercih edin. Oltayı attığınız yerde hafifçe oynatmak şart. Ayrıca bu bölgelerde Teke çok kullanıldığından balıkların bu yemi tercih etmeside olasıdır. Mesela bazı avlaklarda 3 köstekli dip takımlarına Teke takıp İspendek avlayanlar var. Bunuda dikkate almak gerek. Birde Kocaeli ile ilgili diğer avlak raporlarını okumadıysanız Mırmır için en güzel yerlerin Değirmendere, Kavaklı tarafları olduğunu hatırlatalım.

DARICA-ESKİHİSAR-YELKENKAYA MERA RESİMLERİ
Darıca Sahili Balık Avı
Darıca Limanı Balık Avı Şenliği
Bayramoğlu Dalgakıran
Eskihisar Kalesi Önü Merası
Darıca Aslan Çimento Avlakları
Darıca Yelkenkaya Feneri
Yelkenkaya Mera