TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Gölcük Değirmendere Balık Avı Meraları

Kocaeli, Gölcük

Gölcük dendimi insan biraz hüzünlenir derin derin düşünmeye başlarsınız. Depremin izleri yoğun bir yapılanma geçirmiş olsada hala her tarafta hissedilir. Asla unutulmayacak bir dramın şehridir Gölcük.

Gölcük Başiskele Avlakları

Aynı zamanda da donanması ile ünlüdür. Yani tabiri caizse kısmen askeri bir bölgedir. Hal böyle olunca Amatör Balıkçılar için av sahası olarak Kavaklı Sahili ve Başiskele kalmıştır. Aynı zamanda 3 km ileride Değirmendere ve onunda ilerisindeki Ulaşlıda mera olarak zengin bir yapıya sahip diyebiliriz. Şimdi lafı fazla uzatmadan bu saydığımız meralar hakkında sizleri bilgilendirelim.

Gölcük balık çeşitliliği açısından zengin bir bölgedir. Bunda körfezde kurulan Arıtma Tesislerinin payı gerçekten büyük. Aynı zamanda Gırgır avcılığıda eskiye nazaran bir hayli kısıtlandı. Buda tabi kıyı avcıları için son derece sevindirici oldu. Bu sayede balık çeşitlilik kazandı ve kıyı avcılığı hiç olmadığı kadar rağbet gördü. Mesela Değirmendere, Kocaeli Şehrinin belki de en fazla ilgi gösterilen merasına dönüştü diyebiliriz.

Burası tanıdığımız dostlar sayesinde devamlı gündemimizde olan bir yer. Özellikle Mırmır ve İstavrit yakın geçmişe nazaran oldukça arttı. Gerçi Kocaeli'nin bir çok merasında da yakalanan bu balıklar Başiskele ve Yüzbaşılar taraflarında eylül ve aralık ayına kadar sıkça av veriyor. Aynı durum Kavaklı sahili içinde geçerli. Ayrıca kiloluk Kırlangıç yanında İspari, Pisi, Kalkan ve Sarıkanat avıda yapılabiliyor. Birde Halıdere çıkışındaki askeriyede bulunan Gonca kayalıklarından da Eşkina, Karagöz, İskorpit gibi dip balıklarını gerektiği kadar yakalayabiliyorsunuz. Yani kısacası yoğun olmamakla beraber her çeşit balığı yakalama imkanınız var. Hatta Çupra bile...

Değirmendere, Yüzbaşılar ve Halıdere Meraları

Değirmendere beldesiyle ilgili sayfalar dolusu yazılar yazsan genede derdini anlatamazsın. Çünkü burası öyle bir yerdir ki kültürüyle, modernliğiyle, mis gibi kokusu ve eşsiz insanlarıyla bambaşkadır. Yoksa bambaşkaydı mı dememiz gerekiyor bilemiyorum. Çünkü depremde yerel halkının bir kısmını kaybetti. Kaybetmediklerinin çoğuda burayı terketti. Deprem öncesi özgürlükleriyle bilinen yer sonradan gelenlerle kısmen yozlaştı demek herhalde yalnış olmaz. Ama hala gidilmesi gereken bir kıyı kentimizdir. Ayrıca çok güzel meralarada sahiptir. Mesela ilk akla gelen Yüzbaşılar bölgesi. Son yapılan sahil çalışmaları ile artık her tarafından olta atabileceğiniz bu avlaklarda Mırmır başta olmak üzere Sarıkanat, İspari, Kefal, Gümüş Kırlangıç, Kalkan, Eşkina, Karagöz, İskorpit ve Zargana yakalama imkanınız var. Tabi bu dip balıkları için kayalık yerler seçmek lazım. Size önereceğimiz yer Gonca kayalıkları olacaktır. Halıdere bitiminde bulunan bu alanda soğuk kış ayları haricinde sürekli av yapabilirsiniz. Haritada tam yerini gösterdik. Nasıl olta takımları tecrih etmeniz gerektiğine ilerleyen bölümlerde değinecez. Halıdere demişken buranın sahili genel olarak Mırmır, İzmarit, İspari ve İstavrit için ideal bir yerdir. Olta atmak için ise sahili şeridi ve Dalgakıran üstünü kullanabilirsiniz.

Kavaklı Sahili için bir kaç şey söylemek gerekirse Balık tutmak için çok sakin bir yer diyebiliriz. Genelde Surf Kamış kullanılarak avlanılır. Sabah suyu At-Çek için liman mendirekleri ve Askeri bölgenin iç kısımlarını deneyebilirsiniz. Gece saat 22 den sonra Mırmır, İspari, Sarıkanat ve ara ara Minekop, İzmarit avları yapılır. Buralarda balık çıkmazsa hemen Başiskele tarafına geçilir. Çünkü bu bölgede özellikle sabah suyu At-Çek ile Levrek alma şansınız var. Ayrıca iskeleden de İzmarit, İstavrit, Çinekop, Kefal ve Zargana da sürekli tutulan balıklardır.

Değirmendere Yüzbaşılar
Gölcük Kavaklı sahili
Gölcük, Ulaşlı Balık Avı

Zaman zaman çok bereketli avlar yapılabilen bir bölge burası. Özellikle eşkina avı sıklıkla yapılır. Daha doğrusu birçok çeşit balığa hitap eden bir av gerçekleştirilir. Mesela hedef balık belirlemek zordur. Eşkina ile başlarsınız İzmarit avı ile bitirirsiniz. Yani kısacası yanınızda bir çok seçenek ile avlağa gelirsiniz. Çünkü yakalanan balıklar her takıma gelen tipte canlılar değil. Mesela eşkina için Mamun (Kocaeli diliyle Kaçamarmara) veya Teke alınır. Yem 3-4 no çengel iğnedir. Eğer yoksa Çapari ile İstavrit başlar. İstavrit keserse hemen 9-10 no iğnelere dönülüp İzmarit kovalanır. Son olarakda tek iğneye Teke veya küçük bir balık yakalanarak Zargana denedir. Yani Avlak yerinden boş dönmemek için her imkan kullanılır. Zaten olması gerekende budur. Fakat tabiki limit dışı balıkları ait oldukları yere geri göndermek asil oltacıların yapması gereken yegane şey. Avlak Yeri olarak Ulaşlı Mendireği en uygun alandır. Bu saydığımız işlemler burada rahatlıkla yapılabilir. Ayrıca kafa dinleyip kamp yapabileceğiniz Halıdere Ulaşlı arasında güzel bir mera var. Sizler için haritada işaretledik. Ayrıca aşağıda resim ve videolarlada saydığımız meraların detaylarını gösterdik. Soru ve görüşlerininz olursa bize Facebook Sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Değirmendere LRF Mırmır Avı Kasım 2014
Gölcük'de Kulanmanız Gereken Olta Takımları ve Yemler

Daha önce belirttiğimiz gibi bu bölgelerde balık çeşitleri oldukça fazla. Özellikle Mırmır, Lüfer ve Levrek yakalamak isteyenler için tavsiyelerimiz olacak. Kaba Lüfer kısmen açıklarda gezen bir balıktır. Bunun için Kaşık kullanıyorsanız 70-80 metre ileriye atıp iyi aksiyon vermelisiniz. Bu çok önemlidir. Aynı zamanda vuruş anını iyi kollayıp zamanında tasmalamakda olmazsa olmazlardan. Levrek için ise genelde Rapala ve Silikon kullanılsada gözlemlediğimiz kadarı ile 3 iğneli dip oltası ile Teke kullanarakda avlanabiliyor. Bunun içinde sabah suyu denemeleri şansınızı artıracaktır. Mırmır için ise Mamun en ideal yemdir. Bazı balıkçılar Teke ile yakalıyorsa da Mamun eğer canlı ise Mırmır için vazgeçilmez bir yem olur. Takım olarak ise Fuda Chino 1/0 - 2/0 iyi bir tercih. Özellikle Değirmendere'de kiloluk Mırmır çıktığını göz önüne alırsan 0,30 mm misina kullanmak şart. Surf Kamış gergin olmalı ve baktınız olta boşa düştü hemen hızlıca tasmalanarak kıyıya çekilmelidir. İstavrit için yeşil tonları havanın açık ve kapalı olma durumuna göre tercih edilmeli. Ayrıca yeşil sarı kombinasyonlarıda iş yapacaktır. Eğer Baba İstavrit denilen 300-400 gr'lık balıkları hedef alıyorsanız Şamandıra altına 3 köstekli takım kullanın. Gelelim Eşkinaya; Bu balık bilindiği gibi kaya altlarında bulunduğundan oltanızı taktırmadan yakalamak maharet ister. Bunun içinde genelde Şamandıralı takımlar kullanılır. Avlar yoğunlukla gece olduğundan Fosforlu ışık kullanmak şart. Şamandıranızda Stopper ve 2 köstek olması yeterlidir. Daha fazla bilgi için Hangi Balık Nasıl Yakalanır? sayfamızı takip edebilirsiniz.

Ulaşlı Kıyıdan Balık Avı HAritası
GÖLCÜK DEĞİRMENDERE MERA RESİMLERİ
Kavaklı İskelesi Mera
Gölcük Başiskele
Gölcük Başiskele Balık Avı
Değirmendere Yüzbaşılar Sahili
Değirmendere Balık Yakalayan Oltacılar
Değirmendere Mırmır Avı 05 Aralık 2013
Halıdere Gonca Kayalık Merası