TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Mersin Taşucu Kıyı Avı Meraları

Taşucu, Kum Mahallesi

Belki de Akdeniz boyunca en güzel sahile sahip, büyük bir limanı ve yapılan yolları ile devamlı gelişen bir sahil kentimizdir Taşucu. Denizi çok temizdir. Yüzerken etrafınızda sürekli küçük balıklar görürsünüz. Tabi bunda özellikle Seka'nın kapanmasıda büyük rol oynamıştır. Zıpkıncı arkadaşlarımızın dedikleri göre Seka kapatıldıkdan sonra yıllardır ilk kez bu kadar çok Akya vurmuşlar. Denizin dibine bir canlılık geldi diyorlar.

Taşucu Sahili Merası

2012 yılında İstanbuldan Taşucu'na büyük bir organizasyon yapıldı. Yaban TV, Balıksevdam Ekibi ve birçok Amatör Balıkçı dergisi sahipleri burada gözlem ve ziyaretlerle durum değerlendirmesi yaptı. Bu görüntüleride "Gün Denizde Güzel" programının yapımcıları videoya kaydederek yakın zamanda bizlere sunacak. İzlediğinizde zaten Taşucu hakkında gerekli bilgileri almış olacaksınız. Biz gene de kendi bilgilerimiz ışığında size bu güzel beldenin Avlak Yerlerini detaylıca anlatalım.

Taşucunda kıyıdan av yapmak için en ideal meralar Kum mahallesi bölgesindeki Göksu'nun denizle birleştiği alandır. Eğer Kefal avına meraklıysanız, tamda sizin istediğiniz alanlara sahiptir. Burada gerçekde 2 kiloya varan Kefaller vardır ve ara ara gözünüze çarparak iştahınızı kabartabilir. Tabi göründüğü gibi yakalanması kolay değildir. 8 no iğneleren oluşan Çapariyi ekmeğe sararak Şamandıra yardımıyla dibe doğru atmanız gerekir. Tabi bundan önce üst tarafları yemlemeyi ihmal etmeyin. Çünkü ne kadar küçük balık toplanırsa o kadarda büyük balık gelecektir. Aynı bölgede Spin avıda yapabilirsiniz. Mersinin diğer bölgelerine nazaran Taşucunda Levrek daha bol av verir. Fakat çok da kurnazlardır. Gözünüzün önünde kiloluk Levrekler gezer ama yakalanmaz. Orada At-Çek de ustalaşmış dostlarımız bize beyaz tonlarda silikonları tavsiye ettiler. Bunu dikkate almanızı öneririz çünkü bunu söyleyenler devamlı bu bölgede Levrek avlayan insanlardır. Kum mahallesini bağlayan köprüde av için ideal bir Avlak. Fakat burada her yeri ağ atarak kapatmış tekneciler yüzünden Amatör Av yapanlar sinirli. Sinirlenmeleride normal çünkü geçen yıllara nazaran bu ağcılar yüzünden sudaki balık sayısı gün geçtikçe azalmakda. Üstelik bir kaç balık tutup stres atmak isteyen bizleride daha çok strese sokuyorlar.

Taşucu Marina(Seka)

Taşucu Seka Limanıda gene Kefal ve Levrek avı için bereketli bir av bölgesi. Ayrıca burada Baracuda ve Palamut içinde denemeler yapılıyor. Genelde sürü halinde görülen balıkları o sırada yakalayamıyorsunuz Bunuda sebebi genellikle sürü ile bir yere giden balıkların yem ile ilgilenmedikleridir. Çünkü o sıra balıkların bir amacı olduğundan yem peşinde koşmak yerine içgüdüsel olarak grupla birlikde hareket ederler. Kıyıda bizlerde acaba neden atlamıyor diye düşünürüz. Bu nedenle böyle durumlarda sıkıntı yapmayıp ava devam etmelisiniz.

Limanın Taşucu motel tarafındaki alanlarda genelde Tüylü çapari kullanılır. Burda av yapılmıyorsa hemen beyaz tonlarda slikonlara genede olmazsa ufak kaya balığı yada kefalleri iğnelere canlı şekilde sararak avlanmaktır.Sabah suyunda mutlaka birşeyler olacaktır. Birde kısa mendireğin önünü denemelisiniz. Bu alanların resimlerini size galeri bölümünden paylaştık.

Taşucu Plajları

Seka limanının bitiminden başlayarak Akgöle kadar uzanan kumluk bir sahil. Hemen hemen her yerinden olta atabilirsiniz. Gündüzleri özellikle yaz ayları verimsizdir. Diğer zamanlar Sokar başda olmak üzere Mırmır, Melanur, Lidaki, Sargoz gece boyunca av vermektedir. Fakat atışlar uzak olmalı. Sahiller kısmen sığ olduğundan 60-80 metre atabilmelisiniz. Yem olarak Sülünez ve Borukurdu yanında genelde Antalyada da çok kullanılan Tavuk Göğsü'dür. Fakat Karides bu yemlerden daha fazla iş yapar. Tabi bu bizim şahsi fikrimiz... Burda önemli bir konu varsa oda Balon Balığının varlığıdır. Gerçekden bu balık her geçen gün artmakda ve Balıkçıların kabusu haline gelmektedir. Tekne ile av sırasında şahit olduk. Yakaladığınız bir balığı yukarı çekerken bu balon gelip saldırıyor ve takımın bedeniyle birlikde alıp gidiyor. İnanılmaz bir şey. Balıkçkların dediğine göre bunlar yüzünden denizdeki Kalamar ve Ahtapot sayısı gittikçe azalıyormuş. Şu aralar Mersin ve Antalyada insanlar özellikle tekne avlarında büyük sıkıntı içindeler. Umarız bunun bir çaresini bulurlar.

Size tavsiye edeceğimiz diğer avlaklarda Boğsak yolu üzerindeki koy yanı kayalıklarıdır. Surf kamışlarla yemli avlar yanında At-Çek ile av yapacağınız çok güzel meralar mevcut. Daha fazla bilgi için bize Facebook Hesabımızdan ulaşabilirsiniz.

TAŞUCU BELDESİ AVLAK YERİ RESİMLERİ
Taşucu Göksu Ağzı Balık Avı
Tasucu Seka Limanı Kefaller