TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Mersin Tisan Kıyıdan Balık Avı Meraları

Yeşilovacık, Tisan

Tisan, Mersin'in Yeşilocavık ilçesine bağlı genelde Ankaradan gelip burda ev almış zenginlerin bulunduğu, muhteşen koyu ve eşsiz güzelliğiyle herkesi kendine hayram bırakan bir beldemizdir. Sualtı güzellikleri nedeniyle dalgıçlarında yoğun ilgi gösterdiği Tisan, zaman zaman olta balıkçılarını güldüren bir av merası olma özelliğinede sahiptir.

Mersin Tisan Avlak Yerleri

Burada başlıca Avlak Yeri dediğimiz bir kaç bölge var. Geçmiş zamanda daha da geniş bir meraya sahipken son zamanlar her güzel koylara olduğu gibi burada da balıkların yaşama alanları Trol ve Gırgırlar sayesinde iyice azalmıştır. Ayrıca Balon Balığı denilen illette her yanı kaplamıştır. Yinede zaman zaman özellikle serin mevsimlerde bereketli avlar yaşanıyor. Şimdi, nerelerde avlanılıyor ve hangi balıklar çıkıyor bir bakalım. Tisan'da asıl adı Aphrodios olan Ovacık yarımadası en çok balık çıkan meraların bulunduğu kısımdır. Burada bir batı birde doğu koyu bulunur. Batı koyunun haritada işaret ile gösterdiğimiz kayalık alanları At-Çek yapmaya uygun olup özellikle uykunuzdan feragat ederek tan vaktinde av yapmaya başladığınızda Lambuka, Liçe, Baracuda ve tek tük Levrek sahtenize atlayacaktır. Mera, Korsan Koyunun hemen yanındaki kayalıklardır. Aynı avlar gündüzleri pek gerçekleşmez. İster Spin ile istersenizde Surf kamış ile avlanın alacağınız balık genelde Balon balığıdır. Gece ise Karagöz, Sargoz, Melanur bol bol Sokar şanslıysanız Çupra oltanıza gelebilecek balıklardır. Tabi size önereceğimiz takım Şamandıralı olanı. Bu bölgede derinlik 5-7 metre olduğundan oltanız kayalıklara sık takılır. Ayaktaşı ile Şamandıra ayarlaması yaparsanız bu sorunu yaşamadan avınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Müze Kayalıkları

Tisan Limanını geçtikden sonra karşınıza tarihi kalıntılar çıkacaktır. Müze diye adlandırılan bu bölgenin ileri kıyıları kayalık olmasına rağmen olta atılabilecek sessiz sakin avlaklardır. Özellikle gece hafif çalkantılı bir deniz varsa iyi av verir. Başda Karagöz olmak üzere Lidaki, Sargoz, Melanur, Sokar bu bölgede çok çıkar. Oltanızı haritada işaretlediğimiz yerden Köserelik adasına doğru atacaksınız. Mesafe 40 metre ve ilerisi olmalıdır. Burda vuruş azdır ama yakalanan balıklar mutlaka daha iri olur. Baktınız çok vuruş alıyorsunuz demekki kayalık kısımlara yaklaştınız oltanızı taktırmadan çekiyorsunuz. Derinlik 18-20 metre civarı olmasına rağmen kıyılara doğru dip oldukça kayalıktır. Bu nedenle makinanızı çok hızlı bir şekilde sarmalısınız. Sabahlarıda bazı dik yamaçlardan aşağıya inebilirseniz At-Çek yaparak balık almanız mümkün. Balon balığı avlama durumu hasıl olduğundan yanınızda yedek takımlar getirmeniz önemli.

Tisan Dana Adası www.avlakyeri.com
Tisan Ovacık Yarımadası Avlakları www.avlakyeri.com
Mavikent ve Dana Adası

Mavikent, huzurla balık avı yapmak için bulunmaz bir yer. Yeşille mavinin ortasında temiz bir hava ve karşınızda Dana adası görüntüsü eşliğinde avlanmak. Bazı zamanlar böyle avlaklar balık tutamasanız bile yinede üzülmeyeceğiniz ortamlardır. Burada oltanızı 60-70 metrelere atarak zilinizi takın ve bekleyin. Dip yapısı itibari ile Mırmır ve Lidaki avı için uygundur. Kumsalı taşlık ama ilerisi kumluk alandır. Yan tarafta olta atıp bekleyebileceğiniz kayalıklar bulunur. Özellikle gece kısır bir av gecesi değilse eğer sık sık ziliniz çalar. Sokarda bol olduğundan sıkılmadan bir av gerçekleştirmiş olursunuz. Bu bölgede aynı zamanda bir batık gemi olması sebebiyle dalgıçlarında sürekli daldığı görülür.

Buranın tam karşısında da Dana Adası var. Bot veya Tekne ile gidilir. Her yanı kayalıklarla kaplıdır. Dalgıç ve Zıpkıncıların bol olduğu bir yerdir. Mesela Nisan 2014 de Erkan arkadaşımız burada çok sayıda Sargoz ve Lambuka vurmuştur. Çuprada bu adaya çok yanaşan bir balıktır. Genelde botla adanın 30-40 metre açığında avlanılır. Fakat burada yakalanan balıklar nispeten küçük olur. Asıl balıklar Adanın açık denize bakan tarafına doğru yaklaşık 800 metre ilerisinde yakalanır. Kiloluk Trança, Palamut, Çatalkuyruk Papuç Mırmır vs çıkar. Tabi buranın balon balıklarıda yaklaşık 3-4 kilo gelmektedir.Oda takımı koparmadan çekebilirseniz. Ada civarında ise Çupra, Karagöz, Melanur, Gümüş ve Kırlangıç oltanıza gelebilecek balıkların başında gelir. Aşağıda bu yazdığımız meraların resim ve videolarını bulacaksınız. Umarız bu bölgeye gidecek arkadaşlarımıza yardımcı olabilmişizdir.

YEŞİLOVACIK TİSAN AVLAK YERİ RESİMLERİ
Tisan Müzesi Avlakları
Tisan Korsan Koyu Mera
Tisan Mavikent Balık Avı