TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Susanoğlu ve Yapraklı Koyu Balık Avı Bölgeleri

Susanoğlu, Yapraklı Koyu

Mersinde Balık Avı denince o bölgeyi bilen insanların aklına gelen meraların başında Yapraklı Koyu gelir Balıkların yaşam alanı açısından çok güzel sualtı oluşumlarına sahip bu yerde, her türde balık avı şekli yapılmaktadır. Susanoğlu beldesinde bulunan bu eşsiz koy, önceleri gemilerin giriş çıkışları yüzünden kirlenme noktasına gelsede daha sonra yasaklandığından artık temiz bir doğası bulunmaktadır.

Susanoğlu Yapraklı Koyu Mera www.avlakyeri.com

Buranın populerliği suyun içinde bulunan kayaların eşşiz bir oluşum içinde olmasından gelir. Çok iyi yüzemeyen kişilerin ilk suya girişleri korku yaratacağından dikkat edilmesinde fayda var. Çünkü suda öyle kayalar var ki bir an sığ sanıp sonra iyice derinleşince panik olabilirsiniz.

Yapraklı koyu ayrıca tatlı suyun tuzlu suya karışması ile de değişik bir tat bırakır insanlarda. Öyle ki suya girersiniz üst tarafınınz üşürken alt tarafınız sıcacık olur. Koyu bu şekil anlattık ama işimiz balık avı olduğundan belgesel modundan çıkıp hemen kendi alanımıza dönelim. Bu koyda balığı nasıl yakalayacaz? Öncelikle kayalıklardan başlayalım.

Yapraklı Kayalıkları

Koy'un çıkışına doğru konumlanmış kayalıklar, bu bölgenin en iyi merası diyebileceğimiz alanlardır. Yatay olarak durdukları için üstlerinde oturup rahatça av yapabilirsiniz. Tam yer olarak Mersin Dalış Kulubünün ön kısımları diyebiliriz. Suyun başlangıcındaki yoğun derin dip kayaları özellikle At-Çek ve LRF avları için idealdir. Baracuda, Levrek, Çatalkuyruk, Hanos ve Yılan balıkları avlayabileceğiniz balıkların bazıları. Yemli bırakma takımlarda ise Çupra, Karagöz, Sargoz, Melanur, Sokar ve küçük sayılabilecek Mığrılar burada yakalanabilen balıkların başında gelir.Kaya diplerinden Kaya balığı avlayıp Levrek ve Baracuda için canlı yem olarak kullanabilirseniz iri avlar yapmanız muhtemel. Yalnız dikkat etmekde fayda var. Çünkü kayalar oltalarınızı kopartma riski taşır. Bunun için hafif kurşunlu tek iğneli olta varyasyonları takılma riskini minimuma indirir. Haritada bölgeyi kırmızı daire içine aldım. Bu bölgeye gelirseniz mutlaka burada olta atmanızı tavsiye ediyoruz.

Susanoğlu Kapızlı Sahili

Susanoğlu Kapızlı sahili(Atakent) yazları çok kalabalık bir yerdir. Zemin kumluk olduğundan hem görüntü olarak hemde av yapma açısından zevk alacağınız bir ortamdır. Yapraklı Koyunun uç kayalıkları bitiminden başlar ve Efeskent kayalıklarına kadar devam eder. Anlayacağınız mesafe çok uzundur. Bu bölgede avlak olarak en iyi alan Kapızlı Kanalı civarıdır. Yaz sıcaklarında bile av yapılabilir. Özellikle Ağustos sonu itibari ile Mırmır'ın başlaması ve ardından Lidakilerin gelmesi ile avlar bereketli haler gelir. Çünkü zaten bu alanda Çatalkuyruk, Melanur, Balon ve Sokar her daim mevcut. Kanalın giriş bölgeside bol miktarda Kefal verir. Bu alanda At-Çek avı yaparak Levrek-Baracuda alma şansınız çok fazla. Genelde sahte olarak Tüy kullananlar var ama Rapala daha fazla iş yapacaktır. Bu bölgede fazla birşey yok sıkıldım derseniz, sahili takip ederek Efeskent kayalıklarına doğru gidebilirsinz. Bu alanda Karagöz, Sargoz ve Mığrı sık av verir. En azından devamlı bir vuruş aksiyonu olduğundan canınızda sıkılmaz. Yakınında bir diğer tatlısu kaynağı olduğundan ekmek ile Kefal avı yapabilirsiniz. Aşağıda buralarla ilgili resim ve videoları paylaştık. Ayrıca Yılmaz Taşdelen kardeşimizin bu bölgede yaptığı Eylül 2014 avınıda resim galerimizde görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Facebook Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SUSANOĞLU YAPRAKLI KOYU AVLAK YERİ RESİMLERİ
yaprakli_koyu
Susanoğlu Kapızlı Deltası Balık Avı