TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Akyarlar Balık Avı Meraları

Bodrum, Akyarlar

Bodrumun Turgutreisi geçtikden sonra gelen enfes güzellikde bir beldemizdir Akyarlar. Kıyı avı Avlak Yeri olarak da şüphesiz bu civarın en iddialı bölgesidir. Özellikle Akçabük koyu ve az açıkları ile Karaincir koyu Çupra ve Mırmır avı için ideal meralara sahiptir. Akyarlar limanıda bol miktarda Kefal ve Sarpa verir. Gece dalgakıran üstünde Kalamarda avlayabilirsin. Fakat erken gidip yer kapman önemli. Çünkü iğne atsan yere düşmez bir kalabalık vardır. Tabi bazı alanlar işgüzar adamlar tarafından yer yer kısıtlanıyor. Göktürkbükü gibi buralardada otel yalakaları buralar bizin yerimizdir diyerek sizi içeri almıyorlar. Sadece otellerinde kalırsanız girebiliyorsunuz. Bu bölgelerdede aynı uygulamalar yapılsada genelde balık avlayanlar tatilciler olduğu için fazla ses çıkarılmıyor. Sadece Avlak Yerini görmeye gidenleri uyarmak istedim. Gelelim konumuza...

Akyarlar Balık Avı Meraları www.avlakyeri.com

Hemen hemen bütün Amatör balıkçılar Bodruma gelirken yanlarına oltalarını alarak gelirler. Bazıları Zıpkın Avı bazıları ise yemli-yemsiz avlar yaparak hem tatil hemde av içgüdüsü denen duyguyu bastırırlar. Akyarlar Beldeside o mekanlardan biridir. Size bu bölgede bildiğimiz üç merayı tanıtıcaz.

Akçabük Koyu

Burası Akyarlar beldesine bağlı Devremülk sistemli kurulmuş ufak çaplı bir tatil köyüdür. Yani kısaca 2-3 katlı evlerin belli bir süre kiralandığı ama çok kaliteli olmayan bir yer. Bunu söylememin nedeni burada kalmak niyetiyle sitede ev kiralamak isteyenleri uyarmak amaçlı. Fiyatları nispeten ucuz olsada kendinizi tatilden çok üniversite odalarında gibi hissediyorsunuz. Bu da çok sinir bozucu. Böcekli odalar, Bakımsız bir sahil ve güleryüzden yoksun personeli var. Fakat Balık Avı için son derece müsait olduğunu söyleyebilirim. Akçabük Koyu diyorum ama av yapacağınız yer koyun iç kısmı değil. Daha çok sağ tarafta kalan kırma taşlık alanlar. Bu bölgede gece ve sabah suyu Çupra ve Sargoz alma şansı diğer zamanlara nazaran daha yüksek. Koyun içi sizi tatmin etmez. Sadece sürüler halinde kefaller ve sarpalar görebiliyorsunuz. Ama haritada gösterdiğim kısım uzak atış için ideal. Fakat bazen olta takılmalarıda yaşanabiliyor. Bu nedenle geri çekerken hızlı olmalısınız yada herhangi bir bot ile az açılıp 10-12 metrelerde avlanabilirsiniz. Bu avınızın daha güzel geçmesini sağlayacaktır. Bu bölgeler fazla derin olmayan alanlar olduğundan Zıpkıncılarında av yaptığı avlaklardır. Mesela kıyıdan 500 metre açılırsanız 14-20 metrelik derinliklerde olta atıyorsunuz demektir. Eriştelik alanları es geçerseniz kırma taşlık alanların olduğu yerler Çupra-Karagöz-Sargoz gibi dip balıklarını rahatça avlayabileceğiniz meralardır.

Karaincir ve Köpek Ada

Akyarlar'dan sonra gelen güzel şirin bir beldemiz. Havanın fırtınalı olmadığı fakat hafif çalkantılı olduğu zamanlarda bereketli avlar yapılabilen bir mera. Özellikle Sargoz buranın Hanosla beraber en çok çıkan balığıdır ki bilirsiniz Sargoz, oltaya kolay kolay gelen bir balık değildir. Mesela İzmirde bu balığı kaya diplerindeki dalga beyazlarının arasından tek iğneli kurşunsuz takımlarla alırız. Fakat burada böyle değil. Hatta Didimde de klasik çift köstekli takımla çok Sargoz almıştık. Demekki Didimden Marmarise kadar ki meralar bu balığı bize zahmetsiz sunabiliyor. Burada çıkan diğer bir balıkda Çupra daha doğrusu Kaba Lidaki. Arada ufak lidakilerde çok gelir ama özellikle gece avları beraberinde iri Çupraları getirir. Tabi bunun için zamanda önemli. Mesela burada su sıcaklığına bakarak Çupranın gelip gelmediğini anlarsınız. Eylül ve ekim aylarında sular hafifden soğumaya başladığı vakitler Çupra 10-12 metre kadar kıyılanır. Ocak ayıyla beraber 30-40 metre derinlere çekilmeye başlarlar. Yani kısaca bu bölgede genel Ege kıyı takvimi geçerlidir. Mayıs-Haziran ve Ekim-Kasım ayları Çupranın kıyıda en çok av verdiği zamanlardır.

Haritada da dikkatinizi çekmiştir. Karaincir koyunun solunda dağın burun kısmı önünde küçük bir adacık var. Buranın sağ ve sol yanları işte Sargozun bol olduğu yerdir. Fakat hem taktırma sorunu vardır hemde gündüz hanoslar anında yemleri bitirirler. Size tavsiyemiz burada oyalanmayın. Buraya gelmeden geri tarafta kalan harabe bir ev var. Oltanızı oradan atın. Bu alan koydaki iskele dışında 2. av yapabileceğiniz bölge. Geçit zamanı burdan Sargoz ile beraber Çupra almanızda olası. At-Çek ile Levrek almak isteyenler için koyun içindeki iskele denenebilir. Şahit olmasakda kiloluk Trofelerin bulunduğu söyleniyor. Ya da hemen yan taraftaki Aspat sahiline uzanın.

Akçabük Sahili Meraları
Aspat Sahili ve Azmak

Bu bölge sualtı kırma taşlık ve yer yer eriştelik olan ve Balık avına çok uygun bir avlak diyebiliriz. Koy kısmından oltaları belli bir mesafe yürüyerek atmak gerekir. Çünkü ilk 30-35 metrelik alan sığ ve taşlıktır. Bunun yerine sol tarafta bulunan dağ yamacında avlanmak daha mantıklı. Zaten bölgeyi size haritada işaretledim. Aynı zamanda Zıpkıncılarda genelde buradan dalarak açılırlar ve at-çek içinde müsait bir alandır. Gelen balıklar daha öncebelirttiğimiz meralardakinden farklı değil. Yaz sıcakları dışında yılın her zamanı av yapma imkanına sahipsiniz. Yalnız meraya gelirken yedek takımlarda getirmekde fayda var.

Gördüğünüz gibi Bodrumun Akyarlar Beldesi, kıyı avcılığında diğer beldelerden daha fazla ön plana çıkar. Mesela Gümüşlük, Yalıkavak ve Turgutreis daha çok derin bereketlidir. Tabi burası içinde aynı şeyleri söylemek mümkün ama sualtı oluşumları bakımından Akyarlar diğer yerlerden daha ağır basar. En azından bizim fikrimiz bu yönde. 2015 yılının başlarında Yalıkavakdan başlayıp Aspat Sahiline kadar geniş çaplı bir çekim yapacağız (ölmezsek eğer). O zaman sitemizin Bodrum merası tanıtımımız daha detaylı olacaktır. Soru ve Görüşleriniz için Facebook Sayfamızı ziyaret edin.

BODRUM AKYARLAR AVLAK YERİ RESİMLERİ