TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Bodrum Gümüşlük Balık Avı Meraları

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı muazzam doğasıyla turistleri kendine çekmeyi başaran bir kıyı semtidir Gümüşlük.Kendine bağlı aynı güzellikte bir de Tavşan Adası vardır.Tüm bunların yanında burası Amatör Olta Balıkçılarında çok rağbet gösterdiği bir bölgedir.Öyle ki çok uzaklardan buraya tur ile Balık avına çıkan dostlarımız bulunmaktadır.Kıyı avcılığı derseniz en populer yerler Gümüşlük Koyu,Tavşan Adası ve Kocadağ Yarımadası koylarıdır.Gelin şimdi bu avlakları tek tek inceleyelim.

Gümüşlük Koyu

Koy görsellik açısından çok güzel bir koy fakat balık avı için çok fazla eriştelik alan var. Balık yer yer iri olarak yakalanabiliyor fakat Şamandıralı olta takımları ile. Biliyorsunuz sitemizde yemin otların üzerinde durması için yapılan Şamandıralı düzeneği video ile anlatmıştık. İşte bu koy tam da o düzeneğin kullanılması gereken bir alan.

Gümüşlük Balık Avı

Eğer bu şekilde av yaparsanız bu bölgede bol bulunan Melanur, Sarpa, Levrek ve Kefal avlamanız çok kolay. Aynı zamanda Karagözler de otluk yerlerin üst kısımlarında volta attıklarından oltanıza takılacaklardır.

Su altını inceleme fırsatı bulursanız koyun kenarındaki yamaç üzerinde kırma taşlık ve hafif eriştelik alanlar var (haritada size kırmızı ile gösterdiğim bölge) bu bölgeden avlanırsanız gündüz küçük balıklar (Mırmır, İsparoz, Hanos, Gelin, balığı gibi) rahat vermeyecektir. Fakat illa atacam derseniz büyük iğne kullanın ve ucuna yem olarak Madya takın. Çünkü bu küçük balıkların arasında büyük Levrek ve Akyalar gezer. Bu nedenle misina seçimizde 0,35 mm den az olmamalı. Yoksa biliyorsunuz Levrekde Akyada kolay kolay yakalanmaz yakalansada kıyıya almak bin derttir. Ama bu koyda bu balıkları yakalama şansınız her zaman var. Ayrıca başdada dediğimiz gibi koyda bol olan balık varsa oda Kefal ve Sarpadır, daha sonra Melanur, Karagöz, Levrek ve Akya gelir. Biraz açıklara doğru giderseniz Gopez tutmaya başlarsınız ki bu bölgede Gopez(Kupez) devamlı av veren bir balıktır. Gece avına gelince; koyda gece Balık Avı daha bereketli diyebiliriz. Özellikle koyun sağ ve sol kayalıklarının üstünden oltanızı atarsanız Çupra, Sargoz, Akya, Mırmır ve Karagöz avlama şansınız yüksek. Takım tavsiyesi olarak 2-3 no çapraz çelik iğne ve 0,35 mm misina kullanın. Av yapacağınız suyun derinliği 8 metre civarı olduğundan 50 gr kurşun işinizi görecektir. Hedefiniz sadece Çupra ise Gezer Kurşun ve Hırsızlı takım yapmanız faydalıdır. At-Çek yaparak Levrek yakalamak isterseniz sahte seçiminiz gümüş renkli tonlar üzerine olsun. Burada yapılan avlarda bu renk tonlarındaki sahteler her zaman başarılı olmuştur. Mesela At-Çek ustası Fatih Akın bu bölgeden 2 kiloluk Levrekler aldı. Yani denenmiş bir avlakdan bahsediyoruz.

Tavşan Adası Çupra
Tavşan Adası

Bu ada Gümüşlüğün güzelim koylarını birbirinden ayıran ve oraya ulaşmak için sadece paçalarınızı sıyırdığımız ve yıkık taşlar üzerinde yürüyerek ulaştığımız bir yer. İçinde tavşanlar olduğu için bu ismi almış ve baktıkçada tek tük görebiliyorsunuz zaten. Tavşan adasının her tarafında olta atılacak yerler var fakat biz size sırt kısmında kalan alandan atmanızı öneririz. Çünkü yan taraflarında kayaların denize yayılımı çok fazla ve oltanızı kıyıya çekerken büyük ihtimalle taktırıyorsunuz. Arka alan hem daha derin her daha ıssız diyebiliriz. Olta takımı az önce koy için verdiğimiz takımla aynıdır. Eğer bir bot bulupda adanın 50-60 metre ilerisine giderseniz 3 lü klasik olta takımlarını deneyebilirsiniz. Çünkü hem Gopez ve Melanur yakalarsınız. Hemde olta taktırma derdiniz olmaz.

GÜMÜŞLÜK VE TAVŞAN ADASI MERA RESİMLERİ
Gümüşlük Avlak Yerleri
Kocadağ Yarımadası

Gümüşlükde kıyıdan balık yakalama potensiyeli belkide en yüksek yer Kocadağ diye anılan ve Gümüşlük koyunun sağ tarafında kalan kurak alandır. Tam bizim gibi keyfine düşkün amatötlerin yeridir. 2-3 adet Surf kamışlarımızı uzaklara atarak yanyana dizer zilleri takar çay içerek kısmetimizi bekleriz. Biraz rüzgar alan bir mevkiidir ama olsun balık tutmak için çekilen her çile kutsaldır.

Kocadağ Yerımadası www.avlakyeri.com

Bu bölge kayalıkların arasında bulunan koylarıyla tam bir Balık avı bölgesidir. Su altı taşlık kayalık ve yer yer kumluk olduğundan bünyesinde iri balıklar barındırır. Bunların başında Çupra, Akya Granyöz(Sarıağız) Melanur, Karagöz ve Sargoz gelir. Fakat dediğimiz gibi kayalık bölge sıkıntılıdır. Bunun aşmanın 2 yolu varsa oltanızı çok uzağa atıp çekerken seri olacaksınız(makinenizin kaliteli olması lazım) ya da değişik tip olta takımı kullanacaksınız. Mesela kayalara takılmayan kurşun tipi kullanıp tek iğneli avlanabilirsin. Bir diğer seçenek Şamandıralı sistemdir. Ayaktaşı kullanarak iğnelerinizi kayalık alana değdirmeden av yapmanızı sağlayan takımdır. Bununda nasıl yapılacağını BURADAN okuyabilirsiniz.

Şimdi alt tarafta 2 adet video paylaştık. Gümüşlük beldesini genel olarak tanıtan bir video görüntüsü ve bu beldenin dalgıçlar tarafından çekilen sualtı görüntüsü bu iki video bu avlak yeri hakkında size ayrıntılı bilgi verecektir. Soru ve görüşleriniz için Facebook Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.