TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Turgutreis Balık Avı Avlak Yerleri

Bodrum, Turgutreis

Muğlanın güzelim Bodrum ilçesine bağlı diğerlerine nazaran daha bir sessiz sakin olmasıyla bilinen şirin bir beldedir Turgutreis. Bünyesinde bir çok Avlak Yeri barındırır ve özellikle geçit zamanları bazı alanlarda çok iyi avlar verir. Gelin bu yerleri bir inceleyelim.

Turgutreis Avlakları www.avlakyeri.com

Ege bölgesinde ikamet ediyorsanız Bodruma mutlaka en az bir kez gitmelisiniz. Eğer ki Amatör Olta balıkçısıysanız bunu birden fazla yapmanız lazım gelir. Çünkü Bodrum Ege'nin bir çok mera sahasına ev sahipliği yapmakta. Bunların başında Gümüşlük, Yalıkavak, Akyarlar ve Turgutreis gelir. Bodruma sürekli gitmiş olmamız nedeniyle size ayrıntılı olarak bilgi verebileceğimizi düşünüyoruz. Evvelden bu siteyi kuracağımızı asla aklımıza getirmediğimiz için her ne kadar çekim yapmadığıma lanet etsemde gene de o bölgede avlanan arkadaşlarımız bize sürekli av raporlarını vermekde. Bizde zaten 2015 yılı başında bu bölgeyi başdan aşağı dolaşıp sizin için bir Avlak Yeri haritası çıkaracağız. Şimdi öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu bölgelerde kıyı avcılığından ziyade daha çok tekne turları yada bot yardımıyla yapılan avlar ön planda. Çünkü koyların açıkları genelde küçük adalarla kaplı olduğundan kıyılara nazaran daha iyi avlar vermekde. Fakat yine de kıyılar, Amatör balıkçıları tatmin edecek avların yapıldığı alanlara sahip.

Turgutreis Limanı (Marina)

Bu avlakların başında Turgutreis Limanı gelir. Bu bölgeye öyle güzel bir liman yapıldı ki gerçekdende diğer beldeleri kıskandıracak türde. Hal böyle olunca balıkçılarda bu bölgeye akın etmeye başladılar ama sonra bir kararla balık avlanması liman içinde yasaklandı. Tabi avlananlar var ama girişte oltalarını saklamak zorundalar. Birde göz önünde bulunmamaları lazım. Görevliler hemen gelip sizi dışarı çıkarıyorlar. Ama tabi yan bölgelerden av serbest. Mendirekden de olta atabiliyorsunuz. Birçok limanda bilirsiniz Kefal ve Levrek avlanılır. Fakat burası Çupra ve Mırmır yönündende bayaa tatmin edici. Bir çok kez özellikle Mayıs ayları burada Çupra avlandığına şahit olduk. Ağustos sonuna doğruda Mırmır yakalamaya başlarsınız. Mera At-çek yapanlar içinde müsait. Özellikle liman suyunun koyu kaldığı yer olan tekne giriş kısmı Levrek yapıyor. Aynı alandan Kıbrıs ile Kefalde yakalayabiliyorsunuz. Ama burda iri kefaller dip kısımda bulunuyor yani su üstü av yaparsanız birşey alamazsınız. Dip Kıbrısı kullanın. Levrek içinde Sardalyaya kıbrısı dolayıp atarsanız yakalama şansınız artar. Bunların nasıl yapıldığnı öğrenmek isterseniz BALIK YAKALAMA TEKNİKLERİ bölümümüze bakabilirsiniz. Aşağıdaki videoda Marina hakkında detaylı bilgiler mevcut.

Kadı Kalesi ve Çatalada

Kadıkalesi mevkiinde olta balıkçılarının en çok tercih ettiği yer iskele tarafıdır. Bu bölgede bol miktarda Kefal, Sarpa ve Gopez bulunur. Bırakma takımlarla avlanırsanız Çupra, Mırmır ve Karagöz alma şansınız var. Bu balıkların olduğu yerlerde haliyle Levrek ve Baracuda da olacağından At-Çek ile avlanmayada son derece müsaittir. Özellikle sabah suyu diğer vakitlere nazaran daha iyi av verir. Zaten buraya gittiğinizde mutlaka bu tür av stillerini deneyen balıkçıları göreceksinizdir. Birde botunuz varsa karşısında bulunan Mandal Adanın önlerini mutlaka deneyin. Haritada yerini sizin için işaretledik. Gelelim Çatalada konusuna. Biz 2012 yılında buraya zodyak ile avlanmaya gittik. Adanın arka kısmında kendimize bir Kerteriz belirledik. Çünkü dip taraf bazı yerlerde eriştelik alan olduğundan sadece Gopez(gupes) ve fırtına Hanos alıp geri dönersiniz. Bizim belirlediğimiz alan adanın arka kısmında sağ tarafta kalan haritada işaretlediğimiz bölüm. Dip kısmın kırma taşlık alan olduğunu düşünüyoruz çünkü alınan balıklar Mercan, Karagöz, Kaba Lidaki ve yılan balığı. İstemediğin kadarda Gopez yakalarsın. Ben genelde özellikle yaz aylarında Gopez avını çok severim. Çünkü nispeten denizde balık az olur ve bu sayede asıl işimiz olan stres atma kısmını bu balıklar güzelce giderir. Balık avına sizinde bu pencereden bakmanız Amatör balıkçılığın ilk kuralıdır. Çataladaya yaklaştıkça kayalık kısımlar başlar ve bu kısımlar çoğu kez olta kopmalarına sebep olur. Ama vuruş alınmayan öğle saatlerinde sıkıntınızı gidermek için birebirdir. Çünkü oltanız hiç boş kalmaz. Durmadan Hanos vb kaya balıkları yanında sürpriz şekilde iri Karagözler gelebilir.

Daha başka meralar varmı derseniz fener taraflarını deneyebilirsiniz. Bu bölgedende geçit zamanları iyi avlar yapılabiliyor. Tabi birde Turgutreisin eşşiz güzellikdeki koyları var. Fakat buralar saydığımız yerlere nazaran bereketsizdir. Fakat balık yakalamasanız bile oranın havasını solumak bile yeterli olacaktır. Buraya gidipde verimsiz olduğunu düşünürseniz bu bölgeyi bayağı bir geçip Akyarlar Beldesine gidin. Orası Mera bakımından buradan biraz daha cazipdir. Akyarlar beldesi meralarını GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN...

Göktürkbükü Meraları
Bodrum Türkbükü (Göktürkbükü)

Bir zamanlar Bordum'un sessiz sedasız bir köyüyken yapılan yollar sayesinde ünlülerin ve jet sosyetenin ilgi odağı olmuş güzel bir yerimizdir. Genelde tatil için giden Amatör Balıkçılarımızın attığı oltalara yakalanan balıkları sayesinde keşfettiğimiz bir Avlak Yeri bölgesi. Denizi yüzmek için pek hoş olmasada balık yakalamak için ideal bir yapıya sahip. Burayı bizde Zıpkıncı dostlarımız sayesinde gördük ve inceledik. Açıkarı bol ahtapot yapmasıyla ünlü. Kıyılarıda özellikle sonbaharda iyi av veriyor. Tabi gitmediğimiz için net bilgidir diyemeyiz. Burası ile ilgili daha detaylı bilgileri artık 2015 yılına bırakarak Turgutreis sayfamızı sonlandırıyoruz.Gerekli bilgileri video ve resim aracılığı ile gösterdik.Soru ve görüşleriniz için Facebook Adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Turgutreis Göktürkbükü Avlak Yeri Haritası
BODRUM TURGUTREİS AVLAK YERİ RESİMLERİ
Turgutreis Çatalada Avlak
Turgutreis Marina Mera