TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Marmara Ereğlisi Kıyı Avı Meraları

Tekirdağ, Marmara Ereğlisi

Yazları inanılmaz kalabalık olan fakat kış aylarıda tam tersi şekilde çok çok sakin kimseciklerin olmadığı bir yerdir. Bu haliyle tam Amatör Balıkçılarının tercih edeceği ve kamp kuracağı Marmara Ereğlisi, doğal limanı ve kayalık bölgeleriyle Tekirdağın en iyi balık veren ilçesidir. Yolları çok karışık olması sebebiyle devamlı kaybolma riski olsada teknoloji sayesinde akıllı telefonla bu sorun kısmen çözülmüştür.

Marmara Ereğlisi Avlak Yerleri

Bölgede en çok av yapılan yer Nato Limanı. Mendireklerden olta atabilirseniz bir çok balık çeşidi yakalamanız mümkün. İri İstavrit, Karagöz, Eşkina, Mezgit, Lüfer başda gelen balıklar. Liman deniz seviyesinin çok üstünde olduğundan yanınızda bir buluması şart. Ayrıca çok da rüzgar alan bir yerdir burası. Havaları iyi takip ederek gitmek av selameti açısından önemli Spin ile At-Çek yapmak içinde havaların biraz soğuması gerekir. M.Ereğlisinde yapılan Levrek avları genelde Kasım ile Şubat başına kadar iyi av veriyor. Bunu ordaki balıkçı dost ve abilerimizden çok iyi biliyoruz. Ayrıca raporlarda bu bilgili doğruluyor. Aşağıda bazı Levrek Avı raporlarından bir kaçının resimlerini paylaştık. Nerde tutulduğuna haritada gösterdik. İstavrit ise en iyi avlarını sabah suyu verir. Yemli klasik takımlarla avladığımız Mırmır-Lidaki-İsparoz türü balıklar ise İlkbahar ve Sonbaharda bu bölgede avlanabilen balıklar. Soğuk kış aylarında ise tutmanız pek mümkün değil. Bu nedenle kışları At-Çek denemeniz yada Levrek için Akyem ile bırakma yapmanız daha mantıklı.

Avlak Yeri ve Yem Seçimi

M.Ereğlisinde Avlak Yeri bulmak zor değil. Genelde kumluk olan plajlarda olta atabilirsiniz. Ayrıca Yemde bu kumlukların altlarında bol biktarda mevcut. Kumun dibini eşeleyerek çıkarttığınız kurtlar zaten burada yaşayan balıkların doğal yemleridir. Dolayısıylada avlar bereketli geçecektir. Bizim size tavsiye edeceğimiz meralar Sultanköydeki kıyılardır. Özellikle Trakya bölgesinin icadı olan GES ile çok iri Levrekler almanız muhtemel. Aynı zamanda da Fenerin olduğu kayalık bölgelerde Eşkine-Karagöz-Sargoz-Hanos ve Kalkan avı için son derece güzel yerler. Ayrıca Kefal ve Zarganada bol miktarda var. Oradaki yerli halk bu bölgeye arka sahil diyor. İkiz mağaraların olduğu yerin hemen aşağısı. Çünkü ön taraf liman ve genelde balık avları liman ve dalgakıran üstünde yapılıyor. Bunda tabi rüzgarın etkiside önemli. Bu Haritada kırmızı daire içine aldığımız alanlar olta atmanız gereken yerler. Aşağıda bu yerler ile ilgili resim ve videoları paylaştık. İncelerseniz kesin bir bilgiye sahip olursunuz.

M. Ereğlisi Kayalıklar

Tekirdağ genelinde Kalkan-Levrek-Mırmır ve Lüfer avı sıklıkla yapılan avlardır. Tabi birde kayalık meralar üstünden yapılan Eşkina-Sargoz ve Karagöz avları var. Özellikle Eşkina bu bölgede Amator Balıkçıların hedef yaptığı balıkların belki de başında gelir. Çünkü hem tadı lezzetlidir hem de bol bulunur. Tabi Eşkina kayalık bölgelerin balığı olduğundan yakalanması meşakatli. Genelde bu balık için Şamandıralı takımlar daha iyi olsada kurşunsuz, tek iğneli şeytan oltası dediğimiz uygulama da iyi sonuçlar verebilir. Aynı zamanda bu yöntemle Hanos, Karagoz ve Sargozda yakalayabilirsiniz. Kalkan avı içinde tulumla denizin içine girerek av yapmak gerekir. Tabi şart değildir ama kıyıdan ava nazaran hem daha avantajlı, hem de kıyı önü taşlık ise olta taktırma sorununu yaşamadan avı tamamlayabilirsiniz.

Sahilde av yapacağınız bir meraya geldi sıra. Orasıda Vakıflar Kampı. Martaş limanı yanında yanyana 2 koy burası. Ağustos sonu itibari ile iri Mırmırların avlandığı ve aynı zamanda Lidaki, İsparoz ve Yılan Balığı'da çıkan kumluk bir sahili var. Bazı usta avcılar buradan Kalkanda avlayabiliyorlar. Limana yakın yerlerden ise At-Çek ile Levrek ve bol miktarda da Kefal yakalayabilirler.

Sultanköy Gümüşyaka Taşlıkları

Özellikle kış mevsiminde At-Çek ile Levrek alınan yerdir Sultanköy. Ges sahtesiyle tan vakti buralarda olmanız gerekir. Ayrıca Surf kamışlarla yemli avlar ile Mırmır-Lidaki-İsparoz da bol alınır. Tabi kış aylarında değil. Bu avlar havaların geçiş zamanı dediğimiz serin zamanlarda mümkün olur. Kalkan Balığı avlarıda bu bölgede sıklıkla yapılır. Kalkan avı için bir diğer Avlak bölgeside Yeni Çiftlik tarafları. Fakat o bölgede Kalkan yakalandığını biliyoruz ama nrelerde olduğunu henüz teyit edemedik. O nedenle bilgilerini sizinle paylaşma ihtimalimiz yok.

M.Ereğlisinde aynı zamanda Yeni Çiftlik Göletide mevcut.Burada Sazan ve Kefal avıda sıklıkla yapılır. Bu konuyu Tatlısu Balık Avcılığı bölümümüzde ele aldık.

 

Marmara Ereğlisi Fener Avlak Haritası
TEKİRDAĞ MARMARA EREĞLİSİ MERA RESİMLERİ
Yeniçiftlik Sahili
MArmara Ereğlisi Sultanköy Avlak YErleri
Sultanköy Balık Avı
Sultanköy Gümüşkaya MEra
M. Ereğlisi Liman İskelesi
Sultanköy Balık Avı