TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi

Kumbağ Balık Avlak Bölgeleri

Tekirdağ, Kumbağ

Kumbağ genel anlamda kumluk plajlara sahip bir tatil beldesidir. Fakat merkezden Gaziköy arasında Ganos dağları vesilesiyle yüksek kayalık bölgeleride vardır. Denizin derinliği en fazla 90 metre civarıdır. Birde balık sürülerinin geçit verdiği Kumbağ hattının güneyi daha fazla derinliğe ulaşabilir. Zaten büyük balıkçı teknelerinin avlanma sahalarıda buralarıdır. En son verilere göre burada çıkan balıklar Barbun, Lüfer, Mezgit, İstavrit, Dil Balığı, Mercan, Kalkan, Palamut ve Karides'tir.

Kumbağ Balık Avlakları

Kıyı avına gelince; En çok tercih edilen Avlak Yeri Uçmakdere civarıdır. Bu bölge bol miktarda Kefal ve Zargana vermekte. Aynı zamanda Liman ve Askeri Kamp bölgeside olta atılacak meralardır. Aslına bakarsanız Kumbağda da Tekirdağın genel prensibi olan Levrek, Kalkan, Mırmır ve İstavrit avı bol olarak yapılıyor.Özellikle Liman mendirekleri ve civarında Amator Balıkçılar akşam suyu kovalarını doldurabiliyorlar. Ayrıca bu bölgeler kısmen kayalık olduğundan Zıpkıncıların da bol av yaptıkları yerlerdir. Hatta zaman zaman oltacılar ile Zıpkıncı arkadaşlar arasında sert tartışmalarda çıkabiliyor. Çünkü bilindiği gibi denizde bulunan herhangi sıradışı birşey balıkları korkutup kaçırabilir. Tabi limanda sadece İstavrit çıkmıyor. Bunun yanında Kefal-Zargana-Levrek karanlık kısımların kayalık bölgelerinde Karagöz-Eşkina ve mevsimi geldimide Çinekop alınabiliyor. Genelde oltalar Şamandıralı olarak atılıyor ve tabi ki Çapari de vazgeçilmezlerden. Gece fosfor ışıklı sahtelerle kalamarda alabilirsiniz. Yem olarak da Karides ve Teke kullanabilirsiniz.

Uçmakdere Avlağı

Yeniköyü geçince Şarköy yolu üzerinde bulunan Uçmakdere gerçekten Balık Avı için çok güzel meralara sahip bir yer. Ganos dağları arasında sıkışmış sahili ve tam olta atmalık kaya oluşumları ile hem Zıpkıncı arkadaşları hemde Amatör oltacılar için Kumbağ'da en iyi yer diyebiliriz. Bunda da en büyük etken sualtında balıkların menusunde en başlarda olan Midye ve Madyanın bolluğu. Bu sayede balık populasyonuda gerçekten tatmin edici boyutta. Yaz sıcaklarında kıyılar pek birşey vermesede kayalık kısımlardan At-Çek veya Şeytan oltası ile balık almak mümkün. Ayrıca Kalkan Avıda burada çok yapılıyor. Uzak alanlardan gelip buralarda Kalkan avlayan arkadaşlarımız var.

Uçmakdere'de oranın balıkçıları yemi kumlardan çıkarmaktadır. Denizin içine biraz girip kumları eşeleyek çıkardığın kurtlar o bölgenin balıkları için en iyi yemdir .Sualtı yapısı kırma taşlık olduğundan yer yer olta takılmalarıda yaşanmaktadır. Özellikle yamaçlardaki kayalıklardan atıyorsanız, klasik oltalarla mutlaka takılmalar yaşarsınız. Sahilde fazla takılma yaşanmaz. Bu yüzden 2 köstekli ve Mırmır için Hırsızlı takımlar her zaman idealdir. Bu bölgede size iğne olarak Gamakatsu Cirlce 4 no iğneleri tavsiye ediyoruz. Mutlaka iyi sonuçlar alırsınız. Kayalıklardan ise tek iğneli takımla kurşunsuz avlanmanız gerekli yada uzak atışda oltanızı çekerken hızlı olmalısınız. Ufak bir duraksama halinde hadi geçmiş olsun. Burada çıkan balıklara gelirsek Mırmır, Kefal, Zargana ve Kalkan Balığını zaten söylemiştik. Buna ek olarak Sarıkanat, Eşkina, Sargoz, Yılan Balığı ve Karagöz'de oltanıza yakalanabilecek balıklar.

Uçmakdere Balık Avlak Yeri

At-Çek ile Levrek avıda özellikle sabah ve akşam suyu denizin çalkantılı zamanları iyi av verdiğinide rahatlıkla söyleyebiliriz. En iyi zaman eylül ve ekim aylarıdır. Aynı zamanda Baracuda da buralarda av yapabilmektedir. Henüz kendisiyle tanışmadık ama bazı zıpkın avı sitelerinin düzenlediği geleneksel av kampı doğrultusunda yapılan organizasyonları yakınen takip ettiğimizden bu bölgede Baracuda olduğunu biliyoruz. Kısaca toparlamak gerekirse Bozbağ Tatil beldesine gelirseniz merkezde Liman ve Askeri Kamp meraları, aracınız varsa da Uçmakdere ve Gaziköy arasındaki meraları mutlaka değerlendirin. Size haritada bu yerleri tek tek gösterdik. Resim ve videolarınıda aşağıdan takip edebilirsiniz.

TEKİRDAĞ KUMBAĞ KIYI AVLAK YERİ RESİMLERİ
Kumbağ Limanı Balık Avı
Kumbağ Limanı Av Bölgesi
Kumbağ Uçmakdere Mera Haritası
Uçmakdere Balık Avı