TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Çupra Avı , Çupra Nasıl Yakalanır?

Çupra Balığı (Lidaki-Çipura-Alyanak)

İnanılmaz bir balıktır Çupra...İster amatör olsun ister profosyonel, her türden balıkçı bu balığı yakalamak için uğraş verir. Bunun nedeni ise Çupranın hem ticari olarak bir değeri olması hem lezzetli bir balık olması hemde yakalaması zor ama bir o kadarda zevkli olmasıdır.

Çupra Balığı
Eğer balık yemi bir anda kapmış ama oltaya yakalanmamışsa,ağzında iğneyi hissetmiş ve yemi geri tükürmüş demektir.Yapacağınız şey yemi yutar yutmaz hızlıca vurdurup iğneyi balığın sert üst çenesine saplamaktır...

Çupra balığı gezici balıktır. Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında mevsimine göre bolca bulunur. Marmara'da ise kısmen az olup Alyanak olarak isimlendirilir. Balıkçılar arasında Geçit diye tabir edilen eylül ekim kasım aylarında yurdumuza giriş yapıp yumurta bırakırlar. Yaz aylarında kıyılara yaklaşan Çupralar(kaba Lidakide olabilir),eylül sonuna doğru hafif hafif derinlere doğru ilerlemeye başlarlar. Zaten balıkçılar Çuprayı iki türlü tanımlar bir Mayıs Çuprası birde Kasım Çuprası...Tanımlardanda anlaşılacağı gibi bu aylar civarında kıyılarımızda çokca bu balığı yakalama şansımız vardır...Tecrübelerimiz bize gösteriyor ki Çupra ilçelere görede farklılıklar gösteriyor. Mesela bir dönem İzmir Konak da bolca Çupra varken Foça beldesinde hiç Çupra yakalanmıyor. Bu da sizlerin Av raporları bölümünü takip edip hangi ayda hangi bölgede bu balığın çıktığını tespit ederek ona göre avlak yerlerine gitmenizi zorunlu kılıyor...

Çupra Nerelerde Bulunur?

Bu balığı avlamak istiyorsanız seçeceğiniz Avlak Yeri kırmalık ve kısmen taşlık yerler olmalıdır. Size tavsiyemiz gittiğiniz yere tepeden bakabiliyorsanız bir kolaçan edin. Otluk alanları tespit etmeniz önemlidir çünkü oltanız otluk alana düşerse balık yakalamanız olası değildir. Eğer tekneyle açılmışsanız denizin dibinde küçük adacıklar, belli büyüklükdeki kayaların olduğu alanlar size büyük avantaj sağlar. Aynı zamanda böyle Meralarda sadece Çupra değil bol miktarda Mercan, Sinarit ve Karagöz'de alabilirsiniz... Zira bu balıklar bu tip yerleri çok severler. Balık turlarına katılmışsanız kaptanların Balık Bulucu ile devamlı su altında küçük bir ada veya bir kaya aradığını görürsünüz. Böyle zamanlarda Akıllı Telefonunuzla balık çıkan yerleri işaretleyip bir Kerteriz belirlerseniz size ilerde büyük fayda sağlayacaktır.Gerçi sitemizde Çupra çıkan yerleri sizlere video ve harita yardımıyla göstereceğiz...

 

Çupra balıklarının iri olanları genellikle Gırgır ve Trol gemileri ile yakalanır. Bizim kıyılardan yakaladıklarımız Kaba Lidaki veya Lidaki ebatlarında olanlarıdır. Mesela İzmir Körfezi veya Saroz körfezi içinde yakalananların gramı ekseriyetle 400-500gr ağırlıkları geçmez. Sık yakalananlarda zaten 200-300 gr olan Kaba Lidaki dediklerimizdir. Bu yüzden yapılacak olan oltalarda iri iğne ve kalın misinalar tercih etmeyiz. Nispeten avcı olan materyaller daha avantajlıdır. Aşağıda kullanmanız gereken olta şablonunu çizdik. Ayrıca ayrıntlı şekilde açıkladık. Şimdi bu balığın nasıl yakalanması gerektiği üzerinde duralım.

Yakalama Taktikleri Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz üzere kıyılarımızda kiloluk Çupra yakalamak pek mümkün değildir. Bunun nedeni iri olanlarının hem kıyılara yaklaşmak istememesi hemde ağcıların açgözlülük yaparak kural dışı avlanmalarıdır. Ama 400-500 civarı Çupra avları özellikle Ege'de sık sık yapılıyor. Bunun içinde konunun bundan sonraki anlatımları bu büyüklükteki balıkların yakalanması üzerine olacak.

 

Çupralar Kırmalık diye tabir edilen bölgelerde yemlenirler. Çünkü buralar doğal yemlerin sürekli bulunduğu sualtlarıdır ve özellikle denizin hafif dalgalı ve kıyıdan ileri doğru alçalan eğilimli bölgelerde sabah suyu iyi av verirler. Zaten en iri Çupralar genelde sabah suyunda yakalanır. Güneş tepeye yükselirken derinlere çekilip akşam suyuna doğru yine kıyılara ama bu sefer biraz mesafeli olarak yanaşırlar. Geceleri ise özellikle körfez kıyılarında avlanıyorsanız oltalarınızı uzak atma gerensinimi vardır. Bu hem yemlerinizi harami balıklardan korur, hemde iri olanları genelde kıyıdan 80-90 metre açıklarda iyi av verir. Tabi kullanılması gereken materyaller de bu nokrada devreye girecektir. Bu konuya bir sonraki başlıkda değiceğiz.

 

Çupra Avım

Eğer Çupra yakalamak istiyorsanız bu balığın hareketlerini iyi bilmeniz gerekir. Çünkü bu balıklar genellikle yeme saldırmaz (Lidakiler hariç). Önce kontrol eder, yem yumuşaksa emme hareketleri yapar, siz ise sanki suda çok küçük balık varmışda yemi tırtıklıyor hissine kapılırsınız ama işin aslı öyle değildir. Oltayı kıpırdatmadan bekleyip sert ve darbeli 2-3 vuruşun ardından oltanızın ileri doğru çekildiği anı yakalayıp sertçe vurdurmanız gerekir. Yakalamışsanız artık işin ikinci kısmı başlar ki tecrübesizseniz panik yaparak anında balığı kaçırmanız olasıdır. Yapmanız gereken balığın hareketlerine göre oltanızı kullanmak. Siz yukarı çekersiniz balığımız aşağıya doğru hamle yapar burada oltaya boşluk vermeyin ve sakince bu hamleleri arka arkaya tekrarlayarak balığı kendinize doğru çekin kesinlikle makaranızı hızlıca dolamayın. Sarın bırakın sarın bırakın, tabi bu biraz tecrübe gerektirir...Bir ustadan izlemeniz şarttır. Videoyu seyretmek için TIKLAYIN... Balığı çektiniz ve coşkuyla kutlamalar yaptınız artık uzun bir süre oltanıza balık vurmayacaktır. Çünkü o kadar gürültü yaptınız ki balıklar Yunanistana bile gitmiş olabilir. Balık tutarken sessizlik esastır yoksa yakalama şansınız oldukça düşer... Avlak yeriniz sığ ise ve akıntı varsa size Zoka ile avlamanızı öneririz. Bu yöntem size oldukça fayda sağlar. Derin suda ise Sarkıtma diye tabir ettiğimiz olta takımları kullanılmalı. Bu takımların detaylı anlatımlarını görmek için üzerlerine tıklamanız yeterli.

Malzeme Seçimi Nasıl Olmalı?

Kaliteli olmalı, büyük balık hedefliyorsanız paraya kıyılmalı. Çünkü kaliteli olta takımları size her zaman büyük avantaj sağlar. Bir düşünün

balık gelirken misinanız kopuyor yada iğneniz yamuluyor ve balığı kaçırıyorsunuz. Hiç başınıza gelmediyse, bir gün mutlaka gelecektir. O yüzden riske girmeden tavsiyelerimizi dikkalice okuyun... Çupra için ;

  • Hafif derin sularda 0,35mm ana misina, 0,20-0,25mm civarıda carbon sayısı yüksek beden misina tercih edin. Tabi bu ayarı tecrübeye göre yapıyoruz. Çünkü usta Çupracılar genellikle avcı takımlar kullandıklarından iğne ve misinaları ince materyallerden seçilir. AŞAĞIDAKİ RESME TIKLAYINIZ...
  • Uzun bedenli ve gezer olan avcı olta takımı size her zaman avantaj sağlar. Hassas durumda olan, ürkek çupralar için, bedenin hem ince ve uzun, hemde gezer olması sebebiyle balığın yeme birden atlamasını kolaylaştırır.
  • Deniz sakin ve baktınız ki akıntıda yok sıkma kurşun kullanmayın. Kısa saplı iğne tercih edin ve yemide iğne görünmücek şekilde iyice gizleyin.
  • 3 nolu bronz çelik iğne Çupra için ideal iğnedir. Ayrıca 3-4 no iğneli Pirçol Zokalar kullanılarak yapılan avlarda da başarı oranı çok yükselir Ama size tavsiyemiz zoka takımda el oltası kullanmanız. Böylece vuruşları daha iyi hissedersiniz.
  • Kıyı avında kısa köstekli dip oltaları da avda başarılı olur.
  • Muslad türü iğneler kalitelidir. Mesela kahverengi 2-3 nolu iğnelerin çaprazı geniş olduğundan balığa ilk hareketi yapar yapmaz ağzına saplanması daha kolay olur. Ayrıca 50173 kalitenin 2/0 - 3/0 siyah kısa pala iğnesinide tavsiye edebiliriz. Eğer hedefiniz hep iri Çupra ise 496/1 no yine kısa pala siyah çapraz olanları ilede çok sayıda Çupra alınmıştır.
  • Eğer Zoka kullanacaksanız balığın iriliği ve akıntının durumu çok önemlidir. Yani akıntı varsa nispeten ağır olan Sülük Zoka, deniz sakin hedefse Lidaki ise Pirçol kullanılmalı. Ayrıca biz oltaya birde Hırsız İğne ekliyoruz. Bu sayede cıvanın parlaklığına gelen balık hırsızdaki yeme atlayabiliyor.
  • Buna göre her ne kadar şemalarda da çizmiş olsakda ideal bir Çupra oltası şu şekilde yapılmalıdır.
  • 0,20-0,25mm 80cm beden misinası, 2-3 no çelik, çapraz kısa pala iğne, orta boy Fırdöndü ve akıntı ile derinlik durumuna göre Gezer kurşun... Eğer hedef balıklar Lidaki ise iğneler ufaltılmalı ve Zoka kullanılıyorsa, zokanın hemen üstüne bir Hırsız iğne monte edilmeli. Böylece civanın parlaklığı balığı çekecek ve üstdeki Hırsız iğneye saldırma şansı bulunacaktır.
  • Olta malzemeleri hakkında daha detaylı bilgileri BALIK YAKALAMA TEKNİKLERİ bölümümüzde bulabilirsiniz...

Hangi Yem Tercih Edilmeli?

Çupranın deyim yerindeyse yemediği şey yoktur. Yeterki Meranızda bolca bulunsun. Fakat tabi ki gittiğiniz avlakdaki beslenme koşulları, etraftaki diğer küçük balıkların bolluğu size en iyi iş yapan yemi kullamanızı zorunlu kılar. Mesela tekneden avlanırken suyun altında bol miktarda Gopez sürüsü varsa yumuşak yemler daha yere inmeden havada kapılabilir. Aynı durum kıyı avı içinde geçerlidir. Bu yüzden bizim size tavsiyemiz sert kabuklu yemler olacaktır.

Canlı Yem

Favorimiz kesinlikle canlı Mamun. Daha sonra ise küçük kum yengeçleri ve maliyeti olmayan Madyalar... Maliyeti yok diyoruz çünkü bu yem Ege ve Akdeniz kıyılarında kaya üstlerinde bolca mevcuttur. Tabi Mamun da küçük balıklar tarafından tırtıklanabilir ama asla sulunez veya boru kurdu kadar çabuk yenmez... Gündüz hedef yaptığınız bir Mera varsa Kum yengeci güzel bir tercihtir. Gece ise dediğimiz gibi başda canlı Mamun sonra sırasıyla Sardalya, Boru Kurdu, Madya ve benim şahsen hiç sevmediğim yem olan Sülünez... Sardalya yemi için Ağustos Eylül ve Ekim aylarında av için iyi verim alındığına dair ustalardan tavsiyeler aldım ama ne derece doğru bilemiyorum. Uzun soluklu test etmediğimiz için sizlere kesin bilgidir diyemem. Sülünezle Sardalya iğneye sağlam takılan yemler değildir. O yüzden sorunlar yaşabilirsiniz. Sardalya iğneye nasıl takılır izlemek istiyorsan TIKLA... Ama başdada dediğimiz gibi Çupra fazla yem ayırmayan aç olduğunda ve ürkek olmadığında her yeme saldıran bir balıktır... İğneye ekmek taksanız belkide yakalama şansızı olacaktır. Bir ufak tavsiyede tecrübeli değilseniz sadece Yengeç alıp Avlağa gitmeyin yoksa eve eli boş dönme ihtimaliniz yüksektir. Değişik tip yemler size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca birden çok olta atıyorsanız değişik kombinasyonlar denebilirsiniz.

Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız