TEKNEDEN BALIK AVI
KIYIDAN BALIK AVI
AT-ÇEK SPİN AVI
BALIK AVLAMA TEKNİKLERİ
AVLAK YERLERİ
Beyler Barajı Balık Avı
İzmir Tuzla İskelesi
Olta İğnesi (Kanca) Hakkında Herşey

Olta İğnesi (Kanca)

Olta takımlarımızı sekillendirirken 3 şeyi esas almak gerekir. Avlamak istediğimiz balık, uygulayacağımız model ve avlanacağımız meranın özellikleri. Bunları yaparken bize lazım olacak en önemli materyallerden biri iğnedir. Olta iğnemiz (kanca) en basit tabiriyle anlatmak gerekirse ucu sivri , pas tutmayan , pürüzsüz ve sağlam olmalıdır.

Çengel iğne Avcılığı
Olta İğneleri temel olarak 4 gruba ayrılır.Bunlar Palalı İğneler , Delikli İğneler , Kertikli ve Benekli İğnelerdir. Ama biz en çok Palalı iğneleri tercih ederiz. Aslında yumuşak yemler kullanıyorsak Kertikli iğnelerle avlanmak daha mantıklıdır. Misinanın kopmasını en aza indirmek istersekde artık yavaş yavaş yaygınlaşan Delikli iğneler tercih ederiz.

Başdada dediğimiz gibi tercih edilecek iğnelerin numarasından önce sivriliği ve sağlamlığı daha önemlidir. Çünkü balığı yakalayan şeyin ilk başda iğne olduğunu varsayarsak onun avcı bir oluşum içinde olması ve balığın damağına saplandıkdan sonraki hareketleri daha önemlidir. Bu işi yıllarca yapmış ustalarımıza dikkat ederseniz iğnede ufacık bir tereddütü olursa hemen değiştirdiğini görürsünüz. Çünkü paslı ucu hafifce kütleşmiş iğne iri bir balığı anında kaçırırverir. Bu nedenle ilk dikkat etmeniz gereken şey iğnenin avcı yapıda olduğundan emin olmanızdır. Mesela 2 numara çapraz bir çupra iğnesi ile balığı kaçıran bir balıkçı varken , sinek iğneyle 600 gr Çupra çeken balıkçılar vardır. Çoğu kişi buna şans diyebilir fakat ustalara göre bu iğnenin marifetidir.

 

   Olta iğneleri kolay anlaşılabilmesi için kendi aralarında numaralandırılmıştır. Her kaliteye bir rakam ve her boyada bir numara sistemi uygulanır. Böylece satın almak veya tavsiye vermek isteyenler bu iki kavramı kullanarak anlatmak istedikleri iğneyi basitçe ifade edebilirler.

İğnelerin Numaralanması

Detaylıca açıklamak gerekirse iğne numaralandırılmasında 1 merkez alınır Daha sonra iriliklerine göre sağa ve sola doğru sıralanır. Sağa doğru artan sayılardan iğnelerin küçüklüğünü , tam aksi yön sola doğru olanlardan ise büyüklüğünü anlarız. Bunu sağ tarafda gösterdiğimiz resimden kolayca anlayabilirsiniz. Ancak her iki tarafdaki sayıları tarif ederken rakamları karıştırmamak gerekir. Bunu şöyle açıklayalım. Mesela elinizde 1/0 numara iğne var bunun daha büyüğünü arzu isterseniz 2/0 yada 4/0 diyerek belirtebilirsiniz. Bu rakamları bilmeyen bir çok balıkçı arkadaşımız var. Bir mağazaya gelip direkt ben Çupra iğnesi istiyorum derler. Bu kazıklanmak için çok güzel bir yoldur. Çünkü elinde satılmayan iğne modelleri varsa satıcı size onu satacaktır. Bu yüzden bu numara ve kalite sistemini birazda olsa bilmeniz gerekir. Örneğin bir çupra iğnesi arıyorsunuz. Satıcıya gidip 2150 kaliteli 2 numara Çupra iğnesi arıyorum derseniz satıcı sizin bilgili olduğunuzu bilecek ve ona göre davranacaktır.

 

Kaliteli İğne Nasıl Olmalı?

   Bir olta iğnesinin görevini yerine getirmesi için ucunun çok sivri olması gerekir.Uç o kadar sivri olacakki hemen arkasındaki Damak (Gaga) çıkmamak üzere balığın damağına yada dudağına hızlı bir şekilde girebilsin . Bu nedenle iğne ucunuz çok hafif kütleşmiş bile olsa hemen değiştirmelisiniz.Bunu çok sık yaşamak istemiyorsanız da kaliteli sağlam kancalar almalısınız.Bu sayede iğnenizin verimi artar.Mesela Dirsek diye tabir edilen iğnenin kıvrılan bölgesi gene balık avında çok önemlidir.Zaten bu nedenle bir çok dirsek modelli iğne üretilmiştir.Biraz açmak gerekirse;sert damaklı balıklarda köşeli dirsek modelleri daha sık tercih edilir.Bunun nedenide yemle oynamayı seven balıkların dirseğin özelliğine bağlı olarak iğne ucunun çeneye dik gelişiyle kolayca saplanmasını sağlamasıdır.Öyle ki sert vuruş anında olta dik konumdaysa Tasmalama yapmadan balığın kolayca yakalanmasını sağlayabilir. Fakat dediğimiz gibi bu dirseğin amacı yemle oynamayı ve ısırmayı seven sert damaklı balıklarda daha avcı olmasıdır.

    Yemle oynamadan direkt yutmaya meyilli balıklarda ise Çember Kesmesi Dirsekler tercih edilir. Çünkü bu dirsek belirgin bir kavis almış , bu yüzdende daha ince materyaller kullanılmıştır. Buda yemi oynamadan yutan balıklar için son derece avantajlı olmasını sağlar. Size ilerleyen bölümlerde belli balık grupları için tercih etmeniz gereken iğne modellerini yazacağız.

İğne (Kanca) Çeşitleri ve Kullanım Alanları

   İğneler genel anlamda 4 çeşide ayrılır.Palalı iğneler , Delikli İğneler , Kertikli ve Benekli iğneler.Biz Palalı İğneleri daha çok tercih ederiz.

Çünkü hem kullanım kolaylığı hemde o şekil alışagelmişlik bizi bu iğne çeşidinden ayırmaz.Halbuki üretilen her iğne belli bir amaca hizmet eder ve kaliteside aynı ölçüdedir.Mesela delikli iğneler misinayı bağlamada kolaylık sağlar ve kopma sorununu büyük ölçüde engeller.Yumuşak yem tercihlerinde kertikli iğneler yemin kancada daha sıkı durmasını ve düşmemesini sağlar.Aşağıda bu modeller ile ilgili resimleri sizler için paylaştık.

 

   Kısa ve Uzun Pala İğneler ; Genel olarak saydıklarımızdan başka olta iğnelerinde daha bir çok farklı şekiller görülür.Tüm bunlar insanoğlunun bu işe olan merakı ve kapitalist düzenin de getirdiği pazarla birlikte bol çeşitlilik kazanmıştır.Tabi üretilen her iğne belli bir deneyimin ürünüdür.Öylece bu iyi değil bu yaramaz demek doğru olmaz ama dediğimiz gibi balık grubunun cinsi , avlanacağınız yer ve doğa koşulları iğne seçiminizde dikkat etmeniz gereken unsurlardır.Bunlarıda tecrübeleştikçe öğreniyorsunuz zaten.Mesela

Olta İğnesinin Yapısı

Kısa Pala İğne ve Uzun Pala İğne seçimi hakkında ne biliyoruz.Nerelerde kullanılır , üretim amacı nedir , hangi balıkları hedefler? vs...Şimdi bunları inceleyelim.Olta iğnelerinin uzun veya kısa saplı olması önemli bir konu.Mesela uzun saplı iğne kullanılması gereken yerde kısa saplı iğne kullanmak mutlaka olumlu sonuçlar vermez.Çünkü balıkların avlanma davranışları türlerine göre değişiklik gösterir.Bazıları besinlerini kopartarak yerken , bazıları öğüterek , bazıları ise direkt yutarak yerler.Koparıp parçalayanlara bilindiği gibi canavar balıklar diyoruz.İşte bu canavar balıkların korkunç diş yapıları vardır ki , bunlara Uzun Pala iğneler kullanmak gerekiyor.Besinlerini öğüterek yiyen bazı balık türlerinde ise uzun pala iğneye gerek görmeyiz.Kısa saplı iğneler kullanırız fakat bu balıkların bazıları iğneleride bir ısırışda öğütebilirler.Bu nedenle bu türler içinde dirsekleri geniş kalın yapılı kısa pala iğne tercih edilir.Tabi imkansızlıklar dahilinde her türlü iğneleri kullanabilirsiniz ama çok iyi sonuçlar almazsınız.Bu biraz şans birazda tecrübe işidir.

 

Çapraz İğne mi? , Düz İğnemi?; Bu iki iğne modeli hakkında tartışmalar hala sürer.Biz bunula ilgili bilimsel bir gerçeğe daha ulaşamadık.Kimilerine göre Çapraz İğne daha avcıdır.Bununda nedeni Çapraz iğnelerin düz iğnelere göre balığın ağzına saplanma potansiyelin daha fazla olduğudur.Yemi yutan balık iğneyi hissedipde geri tükürmeye yeltense bile çapraz iğnenin sivri ucu devamlı yukarı baktığından ağızdan çıkmayacağı hatta daha da batacağı savunulur.Ama düz iğnede böyle bir durum yoktur.Düz iğne ağızda yatsa bile balığın direnci karşısında sıyrılıp ağızdan çıkacağı söylenir.Biz iki iğneyide denedik bazı durumlarda düz iğne , bazı durumlarda ise çapraz iğnelerde başarılı olduk.O yüzden size kesin bilgidir demek yanıltmakdan başka bir işe yaramayacak diye düşünüyoruz.

 

Çember İğneler(Kancalar) ; Bu iğneler uzakdoğuda sık tercih edilirken ülkemizde rağbet görmez.Fakat Çember iğneyi incelemeye aldığımızda ona yeterli değeri vermediğimiz görülüyor.Çünkü bu iğneler yapısı itibari ile neredeyse Tasmalama yapmadan balığın ağzına takılma potansiyeline sahip.Bununda nedeni sivri ucun bedene 90 derece dik açı ile bakması ve balık yemi alıp giderken çeneye kolayca ilişebilmesi denilebilir.Bu iğne modeli ile henüz avlanmadık fakat avlanan arkadaşlarımız iğnenin av yapma potansiyelinin yüksek olduğunu söylüyorlar.Bizde denemeye karar verdik.İlk av raporumuzda durumu sizlerlede paylaşıcaz.

Delikli İğne
Hırsız İğneler
Çengel İğne
İğne Çeşitleri
Çengel İğne Avcılığı
Facebook Sayfamız Tweetle Google sayfamız Youtube Sayfamız